Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos'a göre ekipman ve montaj bölmesinin dış kaplaması hasara uğradı. İlk bilgilere göre, mürettebatın güvende olduğu ve daha sonrasında normal operasyonlarını yürütmeye devam ettikleri belirtiliyor. NASA bir blog gönderisinde "Soyuz'un harici radyatör soğutma döngüsünün şüpheli sızıntı kaynağı yaşandığını söyledi.

Kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin, araçlarındaki düşük basınç verilerini fark ettiğinde, yaklaşık yedi saatlik bir uzay yürüyüşü için hazırlanıyorlardı. Kozmonotlar yürüyüşlerini süresiz olarak ertelediler ve soğutucu sıvısına maruz kalmadılar.

Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı Süper kamera saniyede 156.3 trilyon kareye kadar çekim yapmayı başardı

nasa sızıntı rus (2)

NASA, "Roscosmos, kabul edilebilir sınırlar içinde kalan Soyuz uzay aracı sıcaklıklarını yakından izliyor" dedi.

"NASA ve Roscosmos, harici sızıntı yerinin değerlendirilmesine yardımcı olmak için harici görüntüleri ve inceleme planlarını koordine etmeye devam ediyor."

Mürettebat, istasyonun robotik kolunu kullanarak daha fazla araştırma yapmayı planlıyor.

İki kozmonot ve NASA astronotu Frank Rubio'yu taşıyan Soyuz MS-22 uzay aracı, 21 Eylül'de Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldı. Rus uzay ajansı, ISS'deki kozmonotların geleceği hakkında "bir karar verileceğini" ekledi. Ancak, 21 Aralık'ta yapılması planlanan bir uzay yürüyüşü, soruşturma devam ederken süresiz olarak ertelendi.

nasa sızıntı rus (1)

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı, NASA ile Roscosmos arasındaki ilişkiyi biraz karışık hale getirmiş durumda. Bu yılın başlarında Rusya, 2024'ten sonra ISS'den çekileceğini ve kendi uzay istasyonunu fırlatmaya odaklanacağını söyledi. Rusya'yı ISS'den çıkarmak programa muazzam bir darbe vuracak olsa da, ABD bu duruma, işgalden önce bile yedek planları olduğunu bildirildi.

Editör: Enes Sapmaz