NASA basına verdiği bir sözlü açıklamada, Rusya'nın Roscosmos ajansının hasarlı uzay aracının yerine 20 Şubat'ta istasyona boş bir Soyuz kapsülü gönderileceğini söyledi.

Sızdıran arızalı kapsülün Mart ayında mürettebat olmadan Dünya'ya geri dönmesi bekleniyor. Belirtmek gerekir ki uzay kapsülünün içinde yer alan deneyleri ve diğer kargoları güvenli bir şekilde taşımak büyük bir önem taşıyor.

nasa soyuz (3)nasa soyuz (3)

Kozmonotlar Dmitriy Petelin ve Sergey Prokopyev ile NASA astronotu Frank Rubio, planlandığı üzere Mart ayında Dünya'ya dönmek yerine birkaç aylarını daha yörüngede geçirecek.

Soğutma arızasından etkilenen araç, 14 Aralık'ta parçacıklar püskürtmeye başladı. ISS ekibi, harici bir radyatör soğutma döngüsünün arızaya neden olduğunu fark etti ve araştırmacılar daha sonra radyatöre bir mikrometeoroidin çarptığını belirlediler. Roscosmos kısa süre sonra Soyuz'un standart bir mürettebat dönüşü için kullanılamayacak kadar tehlikeli olduğuna karar verdi. 

nasa soyuz (1)-1

Roscosmos yetkilisi Sergei Krikalev'e göre, prosedür çok zor olacağından, uzayda bir onarım yapmak uzay ajansı için pek de pratik olmayacak.

Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi! Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi!

Ayrıca arızalı Soyuz'a bir SpaceX Crew Dragon kapsülü de kenetlenmiş durumda. NASA'nın ISS program başkanı Joel Montalbano, brifingde, Soyuz yolcularından birinin gerekirse Crew Dragon'da seyahat edip edemeyeceğini görmek için SpaceX ile görüşmeler yapıldığını söyledi.

nasa soyuz (4)

NASA ve Roscomos arasındaki ilişkiler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından biraz sallantıda. Hatta, Rusya geçen yaz 2024'ten sonra kendi uzay istasyonu üzerinde çalışmak için ISS'den ayrılacağını söylemişti. ABD, belirtilene göre 2021'den beri, Rusya'nın olası bir ayrılık durumuna karşı çeşitli hazırlıklarda bulunuyor. 

Editör: Enes Sapmaz