Rusya Savunma Bakanı, ülkenin "olağanüstü niteliklere" sahip üç yeni füzeyi başarıyla ateşlediğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu'nun hafta sonu Rus 1 TV'ye aktardığı bilgilere göre, Kremlin ordusu Ukrayna ile olan çatışması sırasında başarılı bir şekilde üç Kinzhal hipersonik füzesi ateşledi . Kinzhal (Hançer), 2017 yılında hizmete giren bir Rus hipersonik havadan karaya füzesidir ve raporlara göre füze 4116 m/s hızla hareket etme yeteneğine sahip ve hatta yolculuğu sırasında manevralar da gerçekleştirebiliyor.

Füzenin nükleer özelliklere sahip olduğu ve  Rusya Tu-22M3 ve MiG031 bombardıman uçaklarından fırlatılabileceğini belirtiyor. Rusya, Mart ayında, Savunma Bakanlığı'nın Kinzhal füzesini batı Ukrayna'daki bir Ukrayna silah deposunu yok etmek için kullandığını iddia ederek hipersonik füzenin ilk kullanımını duyurdu ve savaşta ilk kez hipersonik bir silah kullanıldı.

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Kh-47M2 Kinzhal hipersonik füzesini taşıyan MiG-31BM süpersonik önleyici uçağını aşağıda görebilirsiniz:

88055_02_russia-launches-next-gen-missiles-that-no-other-any-country-has_full

Yapılan açıklamada "Kinzhal hipersonik füzesi "[Ukrayna'daki] özel askeri operasyon sırasında tarafımızca üç kez kullanıldı. Ve olağanüstü niteliklerini, dünyada benzer hiçbir füzenin sahip olmadığı nitelikler olan üç kez gösterdi." denildi

Shoigu ayrıca Rusya'nın beşinci nesil Su-57 gizli savaş uçaklarına da değinerek, uçakların "çeşitli hava savunma sistemlerine karşı çok yüksek derecede korumaya sahip olduğunu, füzelere karşı koruması olduğunu" söyledi ve "Daha da önemlisi çok güçlü silahlara sahipler. Bu silahlar da test ettik. Mükemmel çalışıyorlar."