Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dijital platformlarla ilgili denetimlerini de sürdürüyor ve gerekli gördüğü cezaları kesmeye devam ediyor. Son olarak dijital dizi-film akış platformu Netflix ve dijital müzik platformu Spotify'a idari yaptırım uygulandı.

Netflix'in cezasının sebebi ne?

RTÜK' Netflix'te yayınlanan animasyon dizisi Jurassic World Kretase Kampı adlı yapımın 5. sezon 9. bölümünde iki kadın karakterin öpüşme sahnesi nedeniyle Netflix'e idari yaptırım uygulandığını açıkladı. Dizinin bu sahnesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından RTÜK'e şikayet edilmişti.

Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Netflix’in diziyi 18 yaş ve üzeri sembolle yayınlamasına rağmen “Ailece İzlenebilecek Diziler” etiketini kullanması nedeniyle izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş grubuna yönelik olmayan yapıma maruz kalmalarına neden olabileceği" belirtildi.

RTÜK, Netflix’in "Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." hükmünü ihlal ettiğini açıkladı.

RTÜK neden Spotify'a ceza kesti?

RTÜK'ün ceza kestiği bir diğer platform ise Spotify oldu. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve platformda yer alan bazı çalma listelerinin isimlerinin din ve devlet büyüklerine hakaret, aşağılama ve iftira içerdiği konusu, RTÜK tarafından değerlendirildi. Değerlendirmede bazı çalma listelerinde ve podcast isimlerinde bu unsurlara rastlandı. Milli manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren içeriklerin platformdan temizlenmesine karar verildi.

Editör: Burak Karahan