YouTube, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüntülere göre videoların başındaki atlanamayan reklam sayısını 2'den 5'e çıkartmayı test ediyordu. Hatta bazı kullanıcılar bu sayıyının 10 olduğunu gösteren ekran görüntüleri bile paylaşmıştı.

Anlaşılan o ki YouTube artık herkesi Premium abonelik almak zorunda bırakmak için elinden geleni yapıyor. Çünkü şimdi de, platformdaki 4K çözünürlük seçeneği ücretli olmaya hazırlanıyor. Yani artık YouTube üzerinden 4K videoları izlemek için YouTube Premium abonesi olmanız gerekebilir.

Reddit'te paylaşılan ekran görüntüsünde, 4K çözünürlük seçeneğinin yanında yer alan 'Premium - Yükseltmek için Dokunun' yazızı, 4K videoların YouTube Premium üyelerine özel olacağını gösteriyor.

youtube-4k-1

YouTube gözü kararttı: Premium almak şart olabilir

YouTube  videoların çözünürlük ayarlarında 2160p (4K) seçeneği için Premium ibaresi gösterme testlerine sınırlı sayıdaki kullanıcıda başladı. YouTube Premium aboneliğine sahip olmayan ve 4K çözünürlük seçeneğini seçmek isteyen kullanıcılar, Premium satın alma ekranına yönlendiriliyor. 

WhatsApp o mesajların yerini değiştiriyor! Artık mesajlar buradan açılacak... WhatsApp o mesajların yerini değiştiriyor! Artık mesajlar buradan açılacak...

Google'ın sahibi olduğu YouTube, son dönemde yaptığı hamleler ile, kullanıcıları YouTube Premium almaya ikna etmeye çalışıyor. Hatta buna zorluyor da diyebiliriz. Artık videoların süresinden daha uzun reklamlar izlemeye başladık ve yakında yüksek kalitedeki videolar da Premium üyelerine özel olmaya hazırlanıyor. 

4K çözünürlük seçeneğini ücretli yapmak, televizyon ve bilgisayar kullanıcılarını daha çok etkileyecek gibi duruyor.

YouTube Premium'un ülkemizdeki fiyatı aylık 16,99 TL.

Reklamlar atlanamayacak

YouTube’da daha önce reklamları belli bir süre izledikten sonra ‘Reklamı Atla’ butonu ile geçerbiliyorduk. Artık bu reklamları atlayamayacaksınız ve videodan önce 5 reklamı da izlemeniz gerekecek. Her reklamın süresi 6 saniye olacak ve toplamda 30 saniyelik video izlemiş olacaksınız. Fakat bu 5 reklamlı sistemin test edildiği ülkelerden reklam sürelerinin 30 saniyeyi geçtiğine dair kullanıcı şikayetleri de geliyor. Aşağıdaki bir görselde de görebileceğiniz gibi 12 saniyelik bir reklam kullanıcının karşısına çıkmış. 

Sizler için hazırladığımız YouTube Premum iptal etme rehberini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sizin YouTube'un bu hamleleriyle ilgili yorumlarınız neler? YouTube Premium kullanıyor musunuz?  Memnun musunuz?

Editör: Burak Karahan