Reddit, Nisan ayında, üçüncü taraf geliştiricilerin moderasyon araçları gibi platforma bağlanan binlerce uygulamada kullandığı API'sine erişim için ücret almaya başlayacağını söyledi. API değişikliklerinin birincil hedefi, üretken yapay zeka sistemleri için dil öğrenme modellerini eğitmek üzere içerik için Reddit'ten bilgi tırtıklayan şirketler olsa da, bu hareket, birçok redditörün şirketin kendi müşterisine tercih ettiği üçüncü taraf istemcileri kullanılmaz hale getirdi.

En önde gelen üçüncü taraf istemcilerden biri olan Apollo, API değişiklikleri nedeniyle bu ayın sonunda kapatılacak. Uygulamanın yaratıcısı Christian Selig, Apollo'yu olduğu gibi çalıştırmaya devam etmek için yılda 20 milyon dolar ödemesi gerekeceğini iddia etti. Yaygın olarak kullanılan bir başka üçüncü taraf Reddit uygulaması olan RIF ise 30 Haziran'da kapanacağı belirtiliyor.

Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Reddit CEO'su Steve Huffman, bir AMA'daki API değişikliklerini protesto etmek isteyen kullanıcıların Reddit'i geçici olarak bıraktığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz