Microsoft, Eylül ayında yayınlayacağı Windows 11 22H2 güncellemesiyle, web kamerasını bantlayarak gizleyen ya da bir kapakla kapatılan kullanıcıları bir bildirim ile uyaracak.

Windows Insider kullanıcıları için geliştirici kanalında yayınlanan 2022.2207.29.0 sürüm numaralı güncelleme, Windows 11 üzerindeki kamera uygulamasına ek bir özellik kazandırıyor. Artık Windows sizi kameranızın üzerindeki bant ya da slider benzeri kapağı açmanız konusunda uyaracak.

"Gizlilik kapağını açın"

Microsoft, yeni güncellemesiyle birlikte Windows 11 işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlardaki yerleşik kamera veya Microsoft modern webcam gibi desteklenen donanımlarda gizlilik kapağının takılıp takılmadığını anlayacak. Eğer bir kapak ya da birçok kullanıcının basit bir çözüm olarak web kamerasını kapattığı bant vb. bir cisim görüşün engelliyorsa kamera uygulaması kullanıcıya bir bildirim gönderecek ve rehberlik edecek.

2022-08-20 09_47_51-Window

Bazı bilgisayarlarda web kamerasının kullanılmadığında tamamen önünü kapatıp gizlilik konusunda emin olmak isteyen insanları için gizlilik kapağı dediğimiz bir kaydırılabilir kapak bulunuyor. Kullanıcılar bu kapak sayesinde kamerasını kullanmadığı dönemlerde lensin önünü kapatacak şekilde kameranın görüşünü engelelyebiliyor.  Kötü amaçlı yazılımlar, siteler veya uygulamalar tarafından izlendiği düşüncesine ve endişesine kapılan kullanıcılar için kameranın önünü bu tip bir bant veya kapakla kapatmak oldukça etkili bir çözüm. Ancak çoğu zaman web kameranızın önünü kapalı unutup kameranızın neden çalışmadığını çözmeye çalışırsınız. Microsoft'un yeni uyarı bildirimi de bu tip durumlar için düşünülmüş.

İnsan beynini taklit edebilecek yeni bir bilgisayar geliştiriliyor! İnsan beynini taklit edebilecek yeni bir bilgisayar geliştiriliyor!

Microsoft ayrıca Camera uygulamasının artık Surface Pro X ve Lenovo ThinkPad X13s gibi 64-bit ARM cihazları için optimize edildiğini söylüyor. Kamera uygulaması, Windows 11'e daha iyi uyan ince ayarlı bir tasarım ve QR kodlarını ve barkodları tarama özelliği ile en son Temmuz ayında güncellenmişt. 

Insider kullanıcıları tarafından test edilen webcam uygulamasının yeni bildirim özelliği ise Eylül ayında kullanıcılara dağıtılmaya başlanacak. Windows Insider blogundan daha detaylı bilgileri almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki siz Microsoft'un yeni gelecek bu güncellemesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Siz de web kameranızı güvenlik ve gizlilik endişeniz nedeniyle kapatıyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz. 

Editör: Burak Karahan