Android telefonlara gelecek olan bu yeni uydu bağlantı teknolojisi sayesinde, şebeke sinyalinin çekmediği yerlerde ve acil durumlarda mesaj göndermek ve almak mümkün olacak. Hatta geçtiğimiz dönemlerde Apple, iPhone telefonlara uydu özelliğiğini Eylül 2022’de Apple etkinliğinde tanıtmıştı.

qualcomm (1)-2

ChatGPT'nin iPhone uygulaması çıktı! ChatGPT'nin iPhone uygulaması çıktı!

Tüm telefonlara eklenip eklenmeyeceği telefon üreticilerine bağlı olacak

Android telefonların çoğu Qualcomm tarafından ürettilen yongalarla çalışıyor. Ancak bu özelliği telefonlarına ekleyip eklememe kararı, Android telefon üreticilerinin iyi niyetine kalacak.

qualcomm (1)-1

Iridium, ilk uydusunu 1997’de uzaya göndererek, uydu telefon hizmetini tüm dünyaya sunmaya başlamıştı. Teknoloji rekabetinde geri kalmak istemeyen dev şirket 2019’da 75 yeni uyduyla altyapısını tamamen güncellemişti. 780 kilometre yükseklikte yer alan bu uydular sayesinde, Android işletim sistemi kullanıcıları dünyanın her noktasından mesaj alıp gönderebilecek. Telefonların yanı sıra bu özelliğin ilerleyen dönemlerde tablet, laptop ve otomobillere de eklenmesi bekleniyor.

qualcomm (2)

Sadece acil durum mesajlarıyla sınırlandırılmayacağı belirtilen özelliğin, ücretli bir hizmete dönüşmesi ön görülüyor. Son olarak belirtmek gerekir ki, Android telefonlardaki bu özellik bazı katı ülkeler tarafından kısıtlanabilir. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde uydu telefonlarının tamamen kullanımı yasaktır.