PayPal kendi para birimini çıkardı! PayPal kendi para birimini çıkardı!

Rusya'daki insanların yakında dijital varlıkları bir ödeme şekli olarak kullanmasına izin verilmeyecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto para birimi ve NFT'ler gibi dijital varlıkların mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı imzaladı.

Ek olarak, Protokol'ün belirttiği gibi, yeni yasa ayrıca kripto borsalarının ve sağlayıcılarının dijital transferlerin bir ödeme şekli olarak yorumlanabileceği işlemleri reddetmesini şart koşuyor.

Yeni yasa şöyle diyor:

"Dijital finansal varlıkların, devredilen mallar, gerçekleştirilen işler, verilen hizmetler için bir bedel olarak ve ayrıca bir dijital finansal varlık tarafından mallar (işler, hizmetler) için ödeme yapılmasına izin veren başka herhangi bir şekilde devredilmesi veya kabul edilmesi,  federal yasalar tarafından aksi belirtilmedikçe yasaktır."

fcef6f1f9c781ee4520dd4c3fc4e50bb

Bir New York Times raporunda bu yılın başlarında belirtildiğine göre, ABD makamları, Ukrayna'yı işgal ettikten sonra ülkelerine uygulanan yaptırımlardan etkilenen bazı Rus şirketlerinin bu sınırlamaları aşmak için kripto para birimini kullanabileceğine inanıyordu.

Bununla birlikte, Rus makamları dijital varlıklara pek hevesli değil: Rusya Merkez Bankası, kripto para biriminin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Rusya Maliye Bakanlığı fikre karşı çıktı ve kripto teknolojisinin gelişmesine izin vermenin gerekli olduğuna inanıyordu. 

Yasa 10 gün içinde yürürlüğe girecek ve ülkede kripto ile ödeme yapmayı yasa dışı hale getirecek. Ruslar hala Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapabilecek ve madenciliğe devam edebilecek.

Editör: Burak Karahan