İngiliz uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, evlerde kullanılmayan ancak elektrik harcayan cihazların, elektrik faturasının %23'ünü oluşturduğu belirtiliyor. Son dönemde Türkiye'de elektrik faturalarında yaşanan büyük artış, vatandaşı kemer sıkmaya ve farklı tasarruf önlemlerine itiyor. İngiliz uzmanlardan elektrik faturalarıyla ilgili kullanıcıları uyaran bir açıklama geldi.

Faturaların %23'ü kullanmadığımız cihazlardan

Isıtma ve Enerji konusunda uzman isim Rob Bohm, evlerde bulundurduğumuz, açık olmasa bile elektrik faturasını etkileyen cihazlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bohm, kullanılmadıklarında bile enerji tüketen ev aletlerini "vampir cihazlar" olarak adlandırıyor ve faturalarımızın %23'lük kesimini bu cihazların etkilediğini belirtti.

57 yaşındaki İngiliz uzman, “Her yerde vampirler var. Bunlar, evinizin her yerinde elektrikli aletler, şarj cihazları hatta ışıklar olabilir. Bunlar, siz kapalı olduklarını düşündüğünüzde bile ana şebekeden güç çeken cihazlardır. Bireysel olarak çok pahalıya mal olmazlar, ancak zamanla yıllık elektrik faturanıza yüzlerce lira ekleyebilirler.” dedi. İngiltere’nin en büyük elektrik tedarikçisi olan British Gas tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, elektrik kullanımının yüzde 23’ünün ‘vampir cihazlardan’ oluştuğunu ortaya çıkardı.

Şarj aletlerine dikkat

Enerji uzmanı Bohm, neredeyse her hanede bulunan ve en çok enerji harcayan şarj aletlerine dikkat çekti. Bohm, “Telefon şarj fişleri, telefonunuzu şarj etmeseler bile sürekli olarak enerji çeker. İçlerinde, fişe takılı oldukları her zaman çok az miktarda güç kullanan bir transformatör var." dedi. Bunun yanı sıra diş fırçaları, kulaklıklar, bilgisayarlar ve diğer tüm elektronik cihazlar da şarj aletleri gibi faturaların artmasında etkili bir rol oynuyor. Bohm’a göre, yeni nesil LED ekranlı televizyonlar da izlenmese bile şebekeden kapatılmadığı sürece sürekli olarak güç kullanmaya devam ediyor. Akıllı televizyonların bekleme veya uyku moduna alınması da yine güç harcamasına devam etmesine neden oluyor. Bohm’a göre birden fazla televizyonu olan evlerde bu durumun faturalara yıllık olarak etkisi çok daha fazla…

Beyaz eşyalar için de uyardı

Fişe takılı olan mikrodalga fırın ve çalar saat, sürekli saat gösteren fırın ve elektrikli termostatlar, DVD oynatıcıları, hoparlörler, Wi-Fi cihazı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin de kullanılmadığı durumlarda elektrik kullanmaya devam ettiği belirtildi.

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

Geçen yıl İngiltere’nin önde gelen firmalarından British Gas, “vampir elektriğin” ulusal maliyetini 2,2 milyar sterlin olarak belirledi. Gelecek ay ise bu fiyatın, zamlarla birlikte 3,3 milyar sterline yükselmesi bekleniyor. British Gas’da akıllı enerji uzmanı olan Marc Robson, “Bu durumun başlıca suçluları, bekleme modundaki TV’ler ve oyun konsolları ile şarjda bırakılan dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar” dedi. Robson, "Geçen yıl yaptığımız araştırma, hanelerin bu öğeleri ana şebekeden kapatarak elektrik faturalarında ortalama 100 sterlin tasarruf edebileceğini gösterdi.” dedi.

Editör: Megabayt Haber