Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 kentimizi etkileyen iki yıkıcı depremin ardından sosyal medya ve internet üzerinde büyük bir bilgi kirliliği olmaya başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise sosyal medyada deprem üzerinden propaganda ve dolandırıcılık yapan kişiler için operasyonunun düğmesine bastı.

Felaketin ardından ise sosyal medyada yardımcı paylaşımların yanı sıra yanıltıcı ve yalan haberler de yer aldı. Bunun üzerine EGM ise söz konusu yalan paylaşımları yapan kişileri avlamaya başladı. EGM'nin Twitter üzerinden yayınladığı paylaşıma göre, provokatif paylaşım yapan 272 hesap yöneticisi tespit edildi ve bunlardan 31 kişisi göz altına alındı, 9’u ise tutuklandı.

Deprem ile ilgili yazılı açıklamasında EGM, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın internet ortamında sanal devriyesini sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Ayrıca açıklamada,“Sosyal medya platformları üzerinden yardım çağrısında bulunan vatandaşlarımızın adres ve lokasyon bilgileri ivedilikle tespit edilerek ilgili birimlerle koordinasyon kurulmaktadır.” dendi.

EGM'nin verilerine göre istatistikleri şu şekilde:

  • Resmi kurumların adını kullanarak/taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 4 sosyal medya hesabı için işlem yapıldı.
  • Depremi bahane ederek kripto para toplamaya çalışan 3 cüzdan donduruldu.
  • Oltalama (Phishing) dolandırıcılığına yönelik 24 internet sitesi kapatıldı.
Editör: Enes Sapmaz