Sony'nin mobil oyunlara atılımın bir parçası olarak şirket, konsol oyunlardan ayrı olarak çalışacak bir mobil oyun stüdyosu kurdu. Basın açıklamasına göre, ekip, "yeni ve mevcut PlayStation IP'leri ile mobil oyunlar" oluşturacak.

playstation mobil oyunlar (1)

Sony, mobil oyun dünyasına giriş yapıyor

Sony'nin mobil oyun oluşturma hamlesi, şirketin yapımlarını PC ve mobil oyunların yanı sıra TV dizileri ve filmlere genişletme hedefiyle uyumlu olduğu belirtiliyor. Bu yılın başlarında Sony, 2025 yılına kadar oyunlarının yarısının PC ve mobil cihazlarda olmasını istediğini açıklamıştı. Ayrıca Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan bunun oyunları oynayan insan sayısında önemli bir artış ile sonuçlanabileceğini belirtmişti. Şirket ayrıca, 3,6 milyar dolarlık bir şirket olan Bungie'yi satın alarak, oyuncuların ilgisini çekmek için sürekli güncellenen Fortnite, Rocket League veya Destiny 2 gibi canlı hizmet oyunlarına da el atmak istiyor.

playstation mobil oyunlar (1)-1

Sony, Savage Game Studios'u satın aldı

Sony, yeni mobil bölümünü doldurmaya yardımcı olmak için, kurucu ortakları daha önce Zynga, Insomniac ve Wargaming'de çalışmış olan Savage Game Studios'u da satın aldı. Stüdyo henüz herhangi bir oyun çalışmasında bulunmuyor gibi görünüyor, ancak geçen yıl bir mobil nişancı oyunu için 4,4 milyon dolar fon almıştı. Bazı basın bültenleri, stüdyonun şu anda “Yeni bir AAA canlı hizmet aksiyon oyunu” üzerinde çalıştığını belirttiler.

Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu! Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu!

PlayStation Studios'un başkanı Hermen Hulst, şirketin Playstation konsolu olmayan oyunculara Uncharted: Legacy of Thieves Collection ve Marvel's Spider-Man gibi oyunları deneyimlemesini sağlayan PC sürümleri ile gurur duyduğunu söyledi.

"Mobil oyun çabalarımız da benzer şekilde katkı sağlayacak, daha fazla insanın içeriğimizle etkileşim kurması için daha fazla yol sunacak ve PlayStation ve oyunlarımıza aşina olmayan yeni kitlelere ulaşmaya çalışacak" 

Oyun şirketleri mobil oyunlardan büyük gelirler elde etmeye devam ediyor

Sony'nin yanı sıra diğer büyük oyun şirketleri, oldukça karlı bir şekilde oyunlarını mobil cihazlara taşımak istiyor. Haziran ayında Sensor Tower'dan elde edilen veriler, Genshin Impact'in mobil versiyonunun PUBG Mobile ve Pokémon Go'nun hemen arkasından 154 milyon dolar brüt gelir elde ettiğini gösterdi. Take-Two, Ocak ayında Zynga'yı satın almasıyla mobil pazara girerken Activision, Call of Duty Warzone'u mobil cihazlara getirmeyi planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz