Sony, son çeyreğinde 2,4 milyon PlayStation 5 konsolu sevk ettiğini ve geçen yılın aynı döneminde sevk edilen 2,3 milyona göre yalnızca yüzde 4 arttığını açıkladı. PS5'in dünya çapındaki tüm ihracatı toplamda 21,7 milyona ulaştı.

Donanım satışları yıldan yıla biraz artış gösterirken, yazılım satışlarında ise yüzde 26 kayıp gerçekleştiği bildirildi. Yatırımcılar çağrısında Sony, bu yıl 2021'e kıyasla büyük PlayStation oyunlarının eksikliğinden ve genel olarak oyun oynamak için daha az zaman harcanmasından, PlayStation Network kullanıcılarının yüzde 3 düşüşle 102 milyona düştüğünü açıkladı.

sony üzücü haber playstation 5 (3)

Sony'nin yıllık kar tahmini yüzde 16 düşüş gösterdi

Reuters, Sony'nin, son 3,7 milyar dolarlık Bungie satın alımıyla ilgili maliyetlerin yanı sıra gelecek çeyrekte oyun satışlarında başka bir düşüş öngördüğü için oyun sektörü için yıllık kar tahminini yüzde 16 düşüş ile yeniden revize edildiğini bildirdi.

Sony'nin PlayStation oyun satışları, pandeminin ilk aşamalarındaki büyük bir artışın ardından oyun endüstrisinin yavaşladığının en son işareti olarak gerçekliğe kavuştu.

sony üzücü haber playstation 5 (1)

Microsoft, kendi Xbox donanım sevkiyatlarını açıklamasa da şirket, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde yüzde 6'lık bir düşüşün ve genel oyun gelirinde yüzde 7'lik bir düşüş olduğunu paylaşmıştı. Bunun yanı sıra, Xbox donanım gelirinin son çeyreğinde yüzde 11 düştüğü belirtiliyor. Microsoft, Xbox geliri için güçlü bir yıl geçirirken, şirket ayrıca oyun gelirinin ve Xbox içerik ve hizmet gelirlerinin önümüzdeki çeyrekte düşeceği konusunda uyarılarda bulundu.

Playstation 5 talepleri hala karşılanamadı

Sony daha önce 2022 mali yılı için 18 milyon PlayStation 5 sevkiyatı öngörüyordu ve şirket bu tahminleri henüz karşılayamadı. 

Sony, PS5 eksikliğini etkileyen bileşen eksikliğinden ziyade çoğunlukla tedarik zinciri kesintileri olduğuna inanararak donanım gönderilerinin bu yılın ilerleyen aylarında iyileşeceğini umduğunu açıkladı. Ayrıca senenin merakla beklenen oyunu God of War Ragnarök'ün 9 Kasım'da piyasaya sürülmesi yazılım ve donanım satış tarafına da yardımcı olacağı belirtiliyor.

sony üzücü haber playstation 5 (1)-2

GTA 6'nın en net çıkış tarihi belli oldu! GTA 6'nın en net çıkış tarihi belli oldu!

Sony'nin yeni PlayStation Plus Extra ve Premium hizmetleri geçen ay ABD'de piyasaya sürülmüştü, ancak tam etkilerini önümüzdeki çeyreğe kadar henüz bilemeyeceğiz. PlayStation Plus aboneleri, geçen yılın bu zamanlarından 46,3 milyondan şu anda 47,3 milyona yükselmiş durumda.

Editör: Enes Sapmaz