Geçen yılın tatil dönemi rakamlarına belki ulaşamadı, ancak 2022'nin aynı dönemine kıyasla 1.6 milyon daha fazla konsol satışı gerçekleştirdi. Teknoloji endüstrisini etkileyen tedarik zinciri sorunları nedeniyle uzun süre talebi karşılamakta zorlanan Sony, geçen yılın sonlarında üretimi artırabildi. Temmuz 2023 itibariyle, 2020 Kasım'ında piyasaya sürülen PS5 modelinin zaten 40 milyonun üzerinde satıldığını duyurdu.

playstation (1)

Bu hafta sonu Cyberpunk 2077 PS5 ve Xbox'larda ücretsiz oluyor! Bu hafta sonu Cyberpunk 2077 PS5 ve Xbox'larda ücretsiz oluyor!

Ancak bu mali yıl için belirlediği 25 milyon PS5 ünitesi gönderme hedefine ulaşabilmek için Sony'nin 16.8 milyon daha fazla ünite satması gerekiyor. Bu, 2022 mali yılı boyunca sadece 19.1 milyon PS5 konsolu sattığını düşünürsek oldukça büyük bir rakam. Ancak Sony Başkanı Hiroki Totoki'ye göre, bu hedefi "çok kolay bir şekilde başarabileceklerine" olan güveni tam. Şirket, bu ay içinde piyasaya sürülecek olan daha küçük PS5 modelleri ile satışlarda bir artış bekliyor, tam da insanların tatil alışverişleri için zamanında.

Donanım satışlarına ek olarak, Sony, ikinci çeyrekte 67.6 milyon oyun sattığını bildirdi, ancak bunların sadece 4.7 milyonu birinci parti başlıklardı. Muhtemelen gelecek çeyrekte birinci parti satışlarında büyük bir artış yaşanacak, zira Marvel's Spider-Man 2, ilk 11 günde 5 milyon kopya sattı ve 80 günde 9 milyon kopya satan önceki oyunun performansını geride bıraktı.

Editör: Enes Sapmaz