Sony, PlayStation 5'in hem dik hem de yatay şekilde kullanılabileceğini belirtiyor. Hatta birçok görselde ve tanıtımda konsolu dik konumda tanıtıyor. Ancak Bazı blog yazarları ve donanım uzmanları, PlayStation 5'in dikey kullanılmasının arızalara neden olabileceğini belirtiyor.

10 yıldan fazladır Fransa'da bir donanım tamir atölyesi olan ve PlayStation topluluğunun üyesi olan blog yazarı 68Logic, PlayStation 5'in dik konumda kullanılmasının cihaza verebileceği zararı gösterdi ve birçok müşterisinin benzer olaylar yaşadığını belirtti.

Dik konumda kullanmak kısa devreye neden olabiliyor

Donanım uzmanına göre, PS5'i dik konumda kullanmak, konsolu soğutmak için kullanılan sıvı metalin sızmasına neden olabiliyor ve bu da soğutma verimliliğini düşürebildiği gibi, diğer bileşenlere temas ederek cihazın kısa devre yapmasına da sebep olabiliyor.

ps5_apu_liquid_metal_spill_ps5_vertical

ILoveMyConsole isimli tamir atölyesinin sahibi olan Ben Montana, bu tip sorunlarla kendisine gelenlerin nadir olmadığını belirtiyor. Uzun süre dik duran PS5'lerin bozulma riski taşıdığını ve bunun PS5 Digital Edition da dahil olmak üzere tüm modeller için geçerli olduğunu dile getiriyor.

PS5_vertical_liquid_metal_issues

GeForce RTX 4060 Ti'ın özellikleri belli oldu GeForce RTX 4060 Ti'ın özellikleri belli oldu

Bununla birlikte diskli sürümdeki Blu-Ray sürücünün yarattığı titreşimlerin PS5'in sorununu daha da kötü hale getirilebileciğini düşünenler de var.