Japon teknoloji devi Sony'nin içerisinden olduğu ve anonim kalmak isteyen bir kaynak, Fransa merkezli bir internet sitesine önemli açıklamalar yaptı. Buna göre Sony, Nisan 2023'te yeni bir PlayStation 5 lansmanı gerçekleştirecek.

İddiaya göre bu yeni PlayStation 5, standart PlayStation 5'ten daha güçlü olacak. Bu da akıllıra slim versiyonun değil de PS5 Pro'nun tanıtılacağını getiriyor.

Kaynağın iddiasına göre, PlayStation 5 Pro'da yine AMD tarafından geliştirilmiş be standart PlayStation 5'te kullanılandan çok daha güçlü bir çip bulunacak. Kaynağın iddiaları arasında den dikkatç çekeni ise, PlayStation 5 Pro'da  oyuncu bilgisayarlarında gördüğümüz sıvı soğutma sistemine geçiş yapılacağını söylemesi oldu. 

Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor! Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor!

PlayStation-5-Pro_Supplied_1800x1000

Not: Görsel konsept tasarımdır

Sony'den şu ana kadar PlayStation 5 Pro ilgili tek bir açıklama dahi duymadık. Önceki nesil konsollarda gördüğümüz gibi Sony bir yüksek ihtimalle bir PlayStation 5 Pro konsolu üzerinde çalışıyor. Ancak bu konsolun çıkış tarihi ya da lansman tarihiyle ilgili gelen iddiaların doğru olmama olasılığı da var.

PlayStation 4, Kasım 2013'te çıkmıştı ve PlayStation 4 Pro sürümü tam 3 yıl sonra Kasım 2016'da tanıtılmıştı. Benzer şekilde PlayStation 5 de Kasım 2020 Kasım ayında tanıtılmıştı. Eğer bu döngü bozulmazsa PlayStation 5 Pro'nun nisan değil kasım ayında tanıtılmasını bekleyebiliriz. Bununla birlikte 2020 yılında patlak veren pandemi, PS5'in tedariğinde büyük sorunlara yol açmış, bugün bile PS5'i ulaşılması zor bir konsol haline getirmişti. Tüm bunlar, Sony'nin PS5 Pro'nun lansmanını öne çekmesine neden olabilir. Fakat tam tersi şekilde henüz yeterli satışa ulaşmadığını düşünen Sony, PS5 Pro'yu ertelemeyi de düşünebilir.

Editör: Burak Karahan