Çalışma aynı zamanda vatandaşların kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir plastiklerin etiketleri konusunda kafa karışıklıklarını gidermesine yardımcı oldu. Bu sonuçlar, sözde sürdürülebilir plastik atık yönetim sisteminin gözden geçirilmesi ve yeniden tasarlanması ihtiyacını vurgular nitelikte oldu.

plastik kirliligi (2)

Küresel plastik kirliliği, günümüzün en büyük çevresel sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Yeni bir OECD raporu, plastik tüketiminin son 30 yılda dört katına çıktığını ortaya koydu. Küresel olarak, plastik atığın yalnızca %9'u geri dönüştürülürken, %50'si düzenli depolama alanlarına gidiyor, %22'si atık yönetim sistemlerinden kaçıyor ve %19'u ise yakılarak imha ediliyor.

Bilim insanları kompostlanabilir plastik ambalajları araştırdı 

Bu kirlilik krizine yanıt olarak, birçok ülke 2025 yılına kadar tüm tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmak ve plastik ambalajları %100 geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya gübrelenebilir hale getirmek için yeni çalışmalar yürütüldü.

plastik kirliligi (3)

Sürdürülebilir ürünlere olan talep arttıkça kompostlanabilir plastikler daha da yaygın hale gelmeye başladı. Ancak bu tür kompostlanabilir plastiklerle ilgili bazı temel sorunlar bulunuyor. Büyük ölçüde denetimsiz olan bu ürünlerin çevresel faydaları hakkındaki iddialar genellikle abartı olduğu ortaya çıktı.

Frontiers in Sustainability'de yayınlanan yeni bir çalışmada University College London'daki araştırmacılar, tüketicilerin kompostlanabilir plastiklerin etiketlerinin anlamı konusunda genellikle kafalarının karıştığını ve kompostlanabilir plastiklerin büyük bir kısmının evde kompostlama koşulları altında tamamen parçalanmadığını keşfettiler.

"İnsanları yanıltıyorlar"

Kompostlanabilir plastikler, bir kompost alanında bilinen diğer kompostlanabilir malzemelerle tutarlı bir oranda biyolojik bozunmaya uğrayabilen ve hiçbir görünür (toksik) kalıntı bırakmayan malzemelerdir.

Bununla birlikte, kompostlanabilir plastikler şu anda çoğu atık yönetim sistemiyle uyumlu değildir. Evde kompostlanabilir plastikler için uyumlaştırılmış bir uluslararası standart bulunmuyor ve bu nedenle, plastiklerin kaderi ya yakılarak imha edilmelidir ya da daha sonra kullanılmak üzere depolanmalıdır.

Beyin çipi taktıran felçli Noland'ın cihazında bazı sorunlar çıktı! Beyin çipi taktıran felçli Noland'ın cihazında bazı sorunlar çıktı!

plastik kirliligi (1)

Sorumlu makale yazarı Danielle Purkiss, "Depolamanın veya yakmanın tipik akıbeti genellikle müşterilere iletilmez, bu nedenle kompostlanabilir ambalajlar için yapılan çevresel iddialar yanıltıcı olabilir" dedi.

Purkiss ve meslektaşları, halkın evde kompostlanabilir plastikler hakkında ne düşündüğünü, onlarla nasıl başa çıktığımızı ve kompostumuzda tamamen parçalanıp dağılmadıklarını araştırmak için üç bölümlü bir bilim çalışması tasarladı.

Katılımcılar kompostlarını çiçek ve sebze bahçelerinde kullandıklar ve deneyin sonuçları, kompostun tamamen parçalanmamış plastik içerdiğini gösterdiğinden, plastik kaçınılmaz olarak Birleşik Krallık vatandaşlarının toprağına karışıp kirlettiği duyuruldu.

Editör: Enes Sapmaz