Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

Dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple, uzun süredir bir tam otonom otomobil projesi ile gündeme geliyor. Fakat şu ana kadar konuyla ilgili hiçbir resmi açıklama ya da gelişmeyle karşılaşmadık. İddialar ve patentlerle Apple'ın ilk otomobiliyle ilgili bilgilere ulaştığımız uzun yıllar içerisinde Apple'ın planlarının çok da tutmadığı ortaya çıktı. Çünkü son gelen bilgiler Apple'ın otomobil projesinin ertelendiğini ve en önemli özelliğinin rafa kaldırılabileceğini ortaya koyuyor.

Sızıntılarıyla ünlü Bloomberg'den Mark Gurman, Apple'ın otomobil projesini küçülttüğünü ve 2025 yılında lansmanı yapılması beklenen aracın 2026'ya sarktığını söyledi. 

Tam otonom olmayacak

Apple'ın ilk otomobilinin tam otonom olacağı, hatta araçta direksiyon ve pedal bile bulunmayacağı iddia ediliyordu. Ancak Mark Gurman, bu planların şimdilik rafa kalktığını belirtti. Apple'ın daha geleneksel bir otomobil üreteceği belirtiliyor. Apple'ın ilk aracında Tesla araçlarına benzer bir kısmi otonom sürüş sistemi olacak.

Apple-Car-Model

Apple'ın ilk otomobilinin fiyatı ne kadar olacak?

Apple'ın otomobilinin 100 bin doların altında bir fiyatta olacağı gelen bilgiler arasında. Bu fiyat ile elektrikli otomobil dünyasının lideri konumundaki Tesla'nın Model S otomobiliyle rekabet edecek. Ve tabii ki Model S ile rekabet edebilmesi için Apple'ın ilk otomobilinin de yüksek seviye performans vermesi bekleniyor.

Otomobilin teknik özelliklerine gelirsek, Apple'ın en üst düzey M serisi yongalarından dört tanesi kadar güçlü bir işlemcinin bu otomobilde kullanılacağı söylentiler arasında. Ayrıca Apple, otonom sürüş için LiDAR ve radar sensörleri kullanacak. 

Tüm bunlar resmi olarak doğrulanmış bilgiler değil. Apple'ın otomobil projesiyle ilgili ne zaman açıklama yapacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Not: Haberdeki görseller tamamen temsili tasarımlardır.