Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

Adobe Başkanı ve CEO'su Shantanu Narayen,  Dr. John Warnock'un ölümünü şu sözlerle duyurdu: "Sevgili kurucu ortağımız Dr. John Warnock'un 82 yaşında vefat ettiğini derin bir üzüntüyle paylaşıyorum." 

Ayrıca Narayen, Warnock'un hayallerinin kelimeler, resimler ve videolarla nasıl dönüştüğüne dair büyük etkisinin altını çizdi. Warnock, kendi nesillerinin en büyük mucitlerinden biri olarak kabul edildi.

1982 yılında merhum Dr. Charles Geschke ile birlikte Adobe şirketini kuran Warnock, 1984 yılında masaüstü yayıncılık yazılımı Adobe Postscript'i piyasaya sürerek sayfa tasarımı ve basım endüstrisinde devrim yarattı. Adobe daha sonra Photoshop gibi önde gelen uygulamalarıyla grafik tasarım ve dijital içerik üretimi alanında öncü bir rol oynadı.

Aynı zamanda gizli yüzey tespiti için geliştirdiği Warnock algoritmasıyla teknik yeteneklerini gösteren Warnock, ayrıca vektör tabanlı çizim programı Adobe Illustrator'ın mucidi olarak da biliniyor.

Adobe'nin diğer kurucu ortağı Dr. Charles Geschke, 2021 yılında vefat etmişti. Warnock, 2017 yılına kadar Geschke'nin eş başkanı olarak görev yapmıştı. Bu ikili, masaüstü yayıncılık devrimini başlatarak web, video düzenleme, film ve televizyon gibi endüstrilere temel araçlar sunarak büyük bir etki yarattı.

Narayen, "John ile son 25 yıldaki etkileşimlerim profesyonel kariyerimin en önemli noktası oldu" şeklinde yazdı ve geniş bir yelpazedeki ilgi alanlarına dair yaptıkları sohbetlerin kendisine büyük bir içgörü kazandırdığını paylaştı.

Editör: Enes Sapmaz