Dev elektronik ürün üreticisi Philips, küresel çapta 6.000 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Şirket geçtiğimiz yıl da 4.000'den fazla kişiyi işten çıkarmıştı.

Toplamda 10.000'i aşkın kişiyi işten çıkarmış olacak Philips, iş gücünün yüzde 13'üne denk bir sayıda kişi ile yollarını ayırmış olacak. Tüm bunlarla birlikte, çıkarılmasına karar verilen 6.000 kişinin 1.100 kadarının Hollanda'nın Amsterdam ve Eindhoven kentlerindeki çalışanlardan oluştuğu da belirtildi.

İşten çıkarma kararı, diğer şirketlerden farklı

philips

Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

Son dönemde Netflix, Microsoft, Google, Amazon ve Meta gibi dev teknoloji şirketlerinde gördüğümüz toplu işten çıkarmaların amacı maliyeti düşürmekti. Fakat Philips tarafında bu durum biraz daha farklı. 

Philips, geçtiğimiz yıl, uyku apnesi için kullanılan Sürekli Pozitif Havayolu Cihazı (CPAP) ile bu cihazın vantilatörünü zehirlenme nedeniyle geri çağırdı. Bu geri çağırma, 3-4 milyon kadar ürünü kapsıyordu. O günden beri kolay kolay toparlanamayan şirket, 2022 yılı sonu itibarıyla 1.7 milyar euro net zarar açıkladı. Yani diğer şirketlere göre biraz daha zorunlu nedenlerle bu işten çıkarmalar yaşandı diyebiliriz.

Editör: Burak Karahan