Gıda Standartları Ajansı (FSA) ve Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), bir kişinin öldüğü bir listeria salgını da dahil olmak üzere potansiyel olarak bir listeria salgınıyla bağlantılı üç vaka belirledikten sonra uyarı yayınladı.

peynir (2)

Peynirler, süt ürünleri ve etlerden bulaşan bu bakterileri tüketmek, yüksek ateş, kas ağrısı, hastalık, ishal ve titreme gibi grip benzeri semptomlara neden olan listeriyoza neden oluyor. Ayrıca bazı nadir durumlarda, semptomların menenjit gibi komplikasyonlara yol açabildiği belirtiliyor.

Listeria nedeniyle ölümler nadir olmakla birlikte, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve hamile kadınlar daha fazla risk altındadır. Olay öncesinde ve sonrasında FSA, 22 Mart ve 4, 10 ve 16 Nisan tarihlerinde 200 gramlık 'Baby Baronet Yumuşak Peynir'leri market raflarından geri çağırdı.

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

peynir (1)

Olay sonrasında İngiltere Peynir Odası, yerel Çevre Sağlığı Görevlisi ve ÖSO ile 'yakın bir şekilde çalıştıklarını' söyledi.

Peynir odası yetkilileri, yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: "Sorumlu bir peynir üreticisi olarak, üretim ve olgunlaştırma odalarımızda düzenli temizlik, dezenfeksiyon ve sürüntü testi yapıyoruz. Tek bir Baronet partisinde listeria monocytogenes izini gösteren testten bu yana, aylık test rejimimizi pozitif salınım olarak değiştirdik - bu, her peynir partisini bizden ayrılmadan önce test ettiğimiz anlamına geliyor. Diğer peynirlerimizin hiçbiri bundan etkilenmedi."

FSA olay başkanı Tina Potter şunları söyledi: "Bu Listeria monocytogenes salgını nedeniyle, hamile kişiler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler de dahil olmak üzere listeria enfeksiyonuna karşı savunmasız olan tüketicileri üründeki tavsiyelere uymaya çağırıyoruz. Ayrıca insanlardan, geri çağrılan ürünleri satın almış olabilecek ve özellikle risk altında olan yaşlı akrabalarının geri çağırmanın farkında olmalarını ve tavsiyelere uymalarını istiyoruz. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla listeria riski taşır. Bunlar arasında yumuşak peynirler, pate, tütsülenmiş balık, soğutulmuş dilimlenmiş etler ve diğer soğutulmuş yemeye hazır ürünler yer alıyor.”

Editör: Enes Sapmaz