İçecek markası PepsiCo, 1898'de bu yana yaklaşık 125 yıldır kola veya meşrubat piyasasında rakiplerine karşı kafa tutmaya devam ediyor. Yıllar içinde bazı benzersiz değişiklikler gören şirket, en son logo değişikliğini, Pepsi'nin sıfır şeker sloganına dikkat çekmek istemesiyle 2008 yılında yapmıştı.

Birçok kişi, Pepsi'nin kullandığı gerçek logoyu tam olarak hatırlayamasa da, kırmızı, mavi ve beyaz renklerin ve Pepsi'nin daire üzerinde veya içinde bir yerde olmasına dair en ufak bir anımsama akıllarda canlanıyordur. Ancak 'Pepsi' yazısı daire içinde veya üstünde değil, çünkü 2008 yılındaki logo değişikliği ile büyük bir değişim geçirdi ve logoyu dairenin altına taşıdılar...

Pepsi'nin Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Todd Kaplan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Logodaki 'Pepsi', yazısı küreden ayrılmıştı. Bu küçük harfli, italik yazı tipi, mavi biraz sessiz kaldı... markanın gerçekten temsil ettiği güven ve enerjiyi yaymıyor." diyerek, 'PEPSI' ve dairesel logonun birlikte buluştuğunu duyurdu.

pepsi (1)

PepsiCo'nun ilk Baş Tasarım Sorumlusu Mauro Porcini ise, "Bu tür bir içgörüyü görmezden gelemezdik ve reddetmek yerine kucaklamaya karar verdik." dedi.

Yeni tasarım, sıfır şeker mottosunu benimseyen markanın şekerli içeceklerden uzaklaştığını vurgulamak istemesiyle uyumlu gözüküyor. Ayrıca açıklamasına devam eden Porcini şu sözleri söyledi: "Sıfır şeker, iletişim stratejimizin baş kahramanı olacak. Sıfır çizgisini vurgulamak için, yeni logoda siyah yazı tipi ve siyah bir kenarlık kullanılmış, Pepsi Zero'nun siyah kutusuna ve etiketine gönderme yapılıyor."

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

"Sınır aynı zamanda logonun, video reklamlarda ve başka yerlerde hareketli müzikle birlikte nabız gibi atan logodan yayılan çizgileri içeren, şirketin yeni nabız kampanyasının tanımlanmış merkezi olmasına da yardımcı oluyor."

Editör: Enes Sapmaz