Masasında otururken ABD'yi işgal etmeyi ya da Hitler harekete geçmeden Nazileri durdurmayı sevenler... Evet siz strateji oyunu severler. Sizin için PC'de oynayabileceğiniz en iyi 11 strateji oyununu seçtik. Kolanızı, çerezinizi alın ve savaş taktiklerini düşünmeye başlayın.

İşte PC için en iyi 11 strateji oyunu:

CIVILIZATION V

Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock

Tüm zamanların en iyi oyun serilerinden biri olan Civilization'ın "sadece bir tur daha" dedirten bağımlılık yaratıcı oynanışı ile tanışmaları için mükemmel bir başlangıç noktası. 34 tarihi liderden biri olarak oynayın ve karadan, denizden ve havadan savaşlar açın, diplomasi yürütüp casusluk yapın, dini inançları yayın ve yeni teknolojiler keşfederek dünyanın gelmiş geçmiş en güçlü imparatorluğunu kurun. Yalnızca bir strateji oyunundan çok daha fazlası - ultra-gerçekçi görseller ve etkileyici sesler kral adaylarını güce sahip olmaya ve görkemli bir imparatorluk kurmaya davet ediyor. Civilization V keşfedip topraklarınıza katabileceğiniz çok çeşitli, gerçekçi ve birbirinden farklı araziler sunuyor. Yeni oyuncuların oyuna rahatça başlamalarını sağlayacak yenilikçi arayüz sayesinde kendinizi hemen oyuna kaptırabileceksiniz. Oyunun nasıl çalıştığını açıklayan ve önemli kararlarda size yardımcı olacak danışmanlarınız sayesinde oyunu ilk kez oynuyor olsanız da verdiğiniz kararlara güvenebileceksiniz. Serinin deneyimli oyuncuları ise alışık oldukları derinlik, ayrıntı ve kontrolün keyfini çıkarabilecekler. Arazilere yayılmış ordular sayesinde imparatorluklar arasındaki savaşlar devasa büyüklüklere ulaşıyor. Menzilli bombardımanın da eklenmesiyle savaş alanında zaferi garantilemek için zeki yeni stratejiler geliştirmeniz gerekecek.

CRUSADER KINGS III

Oyun, önceki oyunları Crusader Kings ve Crusader Kings II gibi, Orta Çağ'da geçen bir strateji ve hanedan simülasyonu oyunudur. Viking Çağı'ndan Bizans'ın Düşüşüne kadar devam etmektedir. Karakterler, 2D portreler yerine tam gövdeli, 3D olarak oluşturulmuş karakter modellerine sahiptir.Crusader Kings II'de olduğu gibi, istatistiklerini ve davranışlarını etkileyen özelliklere sahiptirler. Bir karakterin özelliklerine aykırı seçimler yapmak, o karakterin stresini artıracaktır. Oyunun genetik sistemi, karakterlerin bazı özelliklerini torunlarına aktarmalarına izin veriyor. Karakterler takip etmek için beş yaşam tarzından birini seçebilirler. Her yaşam tarzının, karakterlerin o yaşam tarzıyla ilgili becerileri geliştirmesine izin veren üç beceri ağacı vardır.

ENDLESS LEGEND

Güneş yine doğdu ve yorucu bir gün daha başladı. Yiyeceklerin yetiştirilmesi, fabrikaların kurulması, bilimin ve büyünün geliştirilmesi ve zenginliğin artırılması lazım. Bu basit eylemler acilen gerçekleştirilmeli, ancak gezegeniniz geçmişte açıklanamayan bir kıyamet yaşadı ve geçtiğimiz kış, sizin için bugüne kadarki en kötü kıştı. Son beş yıl içindeki her kış böyleydi. Dünyanın kayıp sırlarını, hem gerçekte hem de söylentilerde var olan efsanelerin ve harabelerin gizemini keşfederken yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Diğerleri de hayatta kalmak, büyümek ve hatta belki de fethetmek için çaba sarf ediyor.

COMPANY OF HEROES

10 yıl sonra bile hala harika. RTS sevenlerin vazgeçilmezi. Onun gibisi gelmedi.

TOTAL WAR: SHOGUN 2

Total War: Shogun 2, Total War Serisi'nin diğer oyunlarına göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip tek veya çok oyunculu, bir sıra tabanlı strateji oyunudur. Oyun, 15 Mart 2011 tarihinde yayınlanmış olup, 16. yy Japonya'sında (Ōnin Savaşı sonrası) geçmektedir. Oyunun amacı; bir klanının Daimyosu olarak başlanılıp, ülkedeki Shogunluğu ele geçirip, tüm ülkenin yöneticisi olmaktır. Oyundaki klanlar Oyunda 12 tane oynanılabilen klan vardır. Bunlardan üçü, eklenti paketi alındıktan sonra oynanabilmektedir.

HOMEWORLD

GZS strateji türünü baştan tanımlayan epic uzay strateji oyununu tecrübe edin. 30’dan fazla tek kişilik görevde filonuza k omuta edin ve bir armada yaratın. Birim türlerini seçin, filo formasyonuna karar verin ve uçuş taktikleri belirleyin. Gelişmiş teknolojiler kullanarak hafif avcılardan dev nakliye gemilerine gemiler inşa edin.

PANZER CORPS

II. Dünya Savaşı'nda yer alan Panzer Kolordu - Wehrmacht, genel kuvvet çadırını oyuncuları Eksen ordularından sorumlu tutuyor, 26 senaryo boyunca tek bir büyük kampanya ağacında savaş boyunca çekirdek güçleri taşıyor. Bu çekirdek güç, deneyim kazandıkça yeni silahlara yükselebilir. 20 birim sınıfına bölünmüş 800'den fazla birim türü ile keşfedilecek çok şey var. Birliğinizin güçlü yönlerini ve düşmanınızın zayıf yönlerini kullanın ve zaferi ele geçirin.

WORLD IN CONFLICT

2007 yılında piyasaya sürülmüş olan harika bir strateji oyunu olan World in Conflict oyununda Üçüncü Dünya Savaşı’nı ele alacak ve Amerika’ya karşı ezici bir gücü olan Sovyetlerin başlatmış olduğu savaşın bir parçası olacaksınız. Dilerseniz Sovyetleri, dilerseniz de Amerikan ordusunu yönlendirebilecek ve savaşı kazanmak için her şeyi yapacaksınız.

XCOM 2

XCOM® 2, ödüllü strateji oyunu XCOM: Enemy Unknown'un devamıdır. Dünya değişti ve uzaylı hakimiyetinde. Zorluklara rağmen XCOM'u yeniden inşa etmeli, dünyamızı yeniden ele geçirip insanlığı kurtarmak için küresel direnişi ateşlemelisiniz.

AGE OF EMPIRES II: AGE OF KINGS

Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım.

HEARTS OF IRON IV

Zafere giden yol parmak uçlarınızdan geçiyor! Hearts of Iron IV, tarihteki en büyük mücadele olan İkinci Dünya Savaşı'na giren ülkelerden istediğinizi kontrol etmenize imkân sağlıyor. İleri görüşlülüğünüz ve liderlik kabiliyetiniz savaşın galiplerini belirleyecek olan yegâne güç. Savaşın göbeğinden komuta merkezine, ülkenizi şan ve zafere götürmelisiniz; ister kaba kuvvet, ister diplomasiyle... İkinci Dünya Savaşı'nın tüm dengelerini bozacak güce sahipsiniz. Dünyaya ne denli büyük bir lider olduğunuzu gösterin! Tarihi değiştirebilecek misiniz? Ne şartlar altında olursa olsun savaşı kazanarak dünyanın kaderini etkileyebilecek misiniz?

Editör: Megabayt Haber