Araştırma ve danışmanlık firması Gartner'a göre, dünya çapında PC pazarı, 2022'nin ikinci çeyreğinde "dokuz yılın en keskin düşüşünü" yaşadı.

GeForce RTX 4060 Ti'ın özellikleri belli oldu GeForce RTX 4060 Ti'ın özellikleri belli oldu

Yayınlanan rapora göre, PC sevkiyatlarının ikinci çeyrekte 72 milyon adede ulaştığını ve 2021'deki aynı döneme göre %12,6'lık bir düşüşü temsil ettiği görüldü. PC pazarındaki neredeyse on yıldaki en keskin düşüşün, tüm bölgesel pazarları etkileyen jeopolitik, ekonomik ve tedarik zinciri zorluklarından kaynaklandığı belirtildi.

PC sevkiyatlarında en büyük düşüşü %18'lik düşüşle EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) PC pazarı yaşadı, onu sevkiyatların %17,5 düştüğü ABD izledi.

pc-parts-in-a-computer-and-their-function

Gartner şirketi Araştırma Direktörü Mikako Kitagawa, "2022'nin ilk çeyreğinde gördüğümüz düşüş, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu devam eden jeopolitik istikrarsızlık, harcamalar üzerindeki enflasyonist baskı ve Chromebook'lara olan talepteki keskin düşüş nedeniyle ikinci çeyrekte hızlandı. Tedarik zinciri kesintileri de devam etti, ancak PC teslimat gecikmelerinin ana nedeni, bileşen eksikliklerinden lojistik aksamalara dönüştü. Kurumsal alıcılar, normalden daha uzun bilgisayar teslim süreleri yaşamaya devam etti, ancak kısmen Çin'deki önemli şehirlerin çeyreğin ortasında yeniden açılması nedeniyle, teslim süreleri ikinci çeyreğin sonunda iyileşmeye başladı." dedi ve ekledi: "Enflasyon maliyetleri artırırken karı korumak için PC endüstrisi, zayıflayan talebe rağmen ortalama satış fiyatlarını (ASP'ler) yükseltmek zorunda."

Bu hafta yayınlanan ayrı bir raporda, veri ve analitik firması Ampere Analysis, dünya çapındaki oyun içeriği ve hizmetleri pazarının 2022'de %1,2 azalarak 188 milyar dolara düşeceğini tahmin ediyor.

Cuma günü en son aylık satış raporunu yayınlayacak olan araştırma firması NPD Group'a göre , 2022'de video oyun donanımı, içeriği ve aksesuarlarına yönelik ABD tüketici harcamalarının geçen yıla göre %8,7 düşüşle 55,5 milyar dolar seviyesinde olacak.

Editör: Burak Karahan