Arkeologların araştırmaları sonucunda bu inanılmaz keşif, Mayalar hakkında yepyeni bilgileri ortaya çıkardı.

Guatemala'daki Universidad de San Carlos da dahil olmak üzere bilim insanları, Lidar teknolojisi ile havadan bir araştırma yaparak Mayaların yaşam sitelerini buldular. Lidar teknolojisi, dalgaların bir alıcıya geri dönmesi üzerine haritalar oluşturmak için lazer ışığının yüzeylere yansıtır. Ayrıca bu teknoloji, sık tropikal yağmur ormanlarının altında kaybolan ve doğaya karışan medeniyetleri keşfetmek için giderek daha popüler bir yöntem haline geldi. Lidar, Guatemala'nın Mirador-Calakmul Karst Havzasındaki yoğun ağaç gölgeliklerinin altına gömülü kayıp eski yerleşim yerlerinin kanıtlarını bulmanın anahtarı oldu.

maya (1)-1

Antik Mezoamerika (Ancient Mesoamerica) dergisinde geçen ay yayınlanan araştırma, kayıp antik Maya şehrinin, yaklaşık 1.700 kilometrekarelik bir alanı kapsayan 160 kilometrelik geçitlerle birbirine bağlı yaklaşık 1.000 kentsel yerleşime sahip olduğunu belirtiyor.

Bilim insanları çalışmalarını, "Bu proje, karmaşık toplumların altyapılarını sosyo-ekonomik organizasyonlarını ve siyasi güçlerini yansıtacak şekilde nasıl organize ettiklerini göstermek için havadaki Lidar verilerini kullanıyor" diye yazdı.

maya (1)

Daha önceki araştırmalar, ilk Mezoamerikan yerleşimlerinin muhtemelen seyrek bir nüfus olduğunu öne sürdü, ancak bu yeni bulgular bunun tam tersini gösteriyor. Araştırmacılar, inanılmaz keşfin, Mayaların bölgeye 'muhtemelen merkezi bir organizasyon ve yönetim tarafından toplanan' çok sayıda emek ve kaynak harcadığını gösterdiğine inanıyor. Bilim insanları, bugünlerde "demografik ve mimari genişleme için elverişsiz" kabul edilecek bir alanda "devlet düzeyinde bir krallık" kurulduğunu belirtiyor.

maya (2)

Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir! Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir!

Lidar yüzey araştırmasında büyük platformlar ve piramit yapılar da bulundu. Mayaların, su toplamak için büyük rezervuar sistemleri ve bir yağmur suyu yönetim alanı inşa ettiği keşfedildi.

Ayrıca Mezoamerikan halkının son derece sofistike yazı sistemleri, sanat, mimari, matematik, takvim ve astronomik sistemler geliştirdi. Maya takvimine göre, dünya üzerinde olmamız gerekiyor, çünkü eski Maya, 2200 yıldan daha uzun bir süre önce takvimin 21 Aralık 2012'de sona ereceğini tahmin etmişti, bu da insanların on yıldan biraz daha uzun bir süre önce bir kıyamet olacağına dair spekülasyonlara yol açmıştı.

Editör: Enes Sapmaz