Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor! Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor!

Opera'nın blog gönderisinde yer alan bir demoda gösterdiği üzere, adres çubuğunun sağındaki "kısalt" düğmesini seçerek özelliği etkinleştirebilirsiniz. Sol taraftan çıkan ve ChatGPT'yi içeren bir kenar çubuğu, baktığınız makalenin veya web sayfasının düzenli, madde işaretli bir özetini oluşturur.

Opera'nın duyurusu, Microsoft'un yapay zeka destekli Bing ve Edge'i açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Şirketin arama motoru, sorgulara açıklamalı yanıtlar sağlayan bir yapay zeka sohbet robotuna erişim sunacak olsa da Edge, benzer şekilde web sayfalarını veya makaleleri özetleyebilen, sosyal medya gönderileri için metin oluşturabilen ve daha fazla özelliği sağlayacak olan bir yapay zekayla birlikte gelecek. Google, yapay zeka arama botu Bard'ı da bu haftanın başlarında göstermişti, ancak paylaşılan ilk bilgilere göre, henüz kullanıcılar ile bir tanıtım yapması mümkün değil.

ChatGPT

Opera'nın stratejik ortaklıklar ve yapay zeka ekosistemi başkanı Per Wetterdal yaptığı açıklamada, "Google Bard gibi çözümler için geliştirici programlarının hızla piyasaya sürülmesini görmekten heyecan duyuyoruz ve web'de gezinme konusunda kısa bir süre önce elde edilmesi imkansız görünen yeni deneyimler oluşturmaya ve kullanıma sunmaya başlıyoruz." dedi.

Opera'nın "Kısalt" özelliği henüz herkese açık değil. Opera'da pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Jan Standel, "tarayıcılarda yeni özelliğin çok yakında başlayacağını" söyledi. Opera ayrıca, göz atma deneyimini "artıran" diğer yapay zeka destekli özellikler üzerinde de çalışıyor ve "yapay zeka tarafından oluşturulan popüler içerik hizmetlerini kenar çubuğuna" eklemeyi planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz