Kanada'daki Hasta Çocuklar Hastanesi (SickKids), 18 Aralık'ta kritik sağlık ve kayıt sistemlerinin çoğunu kullanılmaz hale getiren bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Olay, hasta bekleme sürelerinin aksamasına neden oldu. 29 Aralık itibariyle SickKids Hastanesi, teşhis ve tedavide gecikmelere neden olanlar aksamalar da dahil olmak üzere tüm dijital işlemlerin yüzde 50'sine yeniden erişim kazandığını açıkladı.

hasta çocuk siber saldırı (3)

Çocuk hastanesine siber saldırıyı yapan kişiler gruptan atıldı

Güvenlik araştırmacısı Dominic Alvieri, hafta sonu olaya karışan LockBit çetesinden olayla ilgili bir özür açıklaması paylaşıldığını fark etti. Bilgisayar korsan grubunun SickKids Hastanesi'ne özel olarak bir ücretsiz bir şifre çözücü sağlanacağını ve saldırıyı gerçekleştiren "ortak" çetenin kurallarını ihlal ettiği için gruplarından atıldığını söyledi. Ek olarak, grup, bağlı kuruluşların, bir siber saldırının birinin ölümüne yol açabileceği "tıbbi kurumları" hedef almasını yasakladığını iddia etti.

OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi! OpenAI'dan önemli yapay zeka önlemi!

hasta çocuk siber saldırı (1)-1

LockBit korsan grupları "hizmet olarak fidye yazılımı" olarak bilinen işlemler üzerinden hedef aldıkları kuruluşların ödeme yapmalarına teşvik ederler. için kirli hedefler bulma işini yapan bağlı kuruluşları varken, birincil operasyon, ortakların sistemleri kilitlemek için kullandıkları kötü amaçlı yazılımı koruyor.

Hastanenin 'hasta veri' işlemleri yavaş yavaş geri kazanılıyor

Pazar günü SickKids, bilgisayar korsanları tarafından yapılan açıklamayı kabul etti ve "şifre çözücünün kullanımını doğrulamak ve değerlendirmek" için dış güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştığını ve herhangi bir fidye ödemesi gerçekleşmeyeceği söyledi. Hastane ayrıca yakın zamanda aciliyet tanınan sistemlerinin yaklaşık yüzde 60'ına erişimi yeniden sağladığını söyledi.

hasta çocuk siber saldırı (4)Ayrıca bilgisayar korsanlarının hastaneleri hedef alma ve onlara şifre çözücü göndermeme geçmişi olduğunu da belirtmekte fayda var. Örneğin, bu yılın başlarında grup, Fransa'daki Centre Hospitalier Sud Francilien'den 1 milyon dolarlık fidye talep etti ve sonunda hastane ödeme yapmayı reddedince hasta verilerini sızdırdı.

Editör: Enes Sapmaz