Fearless and Far adlı YouTube kanalının sahibi olan turist Mike Corey"kayıp kabileler, vahşi maceralar ve inanılmaz yiyecekler"  hakkında video içerikleri üretiyor. Ancak geçtiğimiz senelerde  Endonezya'nın Sulawesi adasında bulunan Tana Toraja'ya yaptığı bir gezide Corey, çok ilginç kültür yapısına sahip bir kabileyi belgeleyen YouTube videosu paylaştı.

youtuber ölü (3)

Mike Corey'in ziyaretinde bulunduğu Torajan kabilesi, ölüleri koruma ve mezardan çıkarma gibi benzersiz ölüm ritüelleriyle tanınan ve genellikle ziyaretçileri geleneksel uygulamalara tanık olmaya davet eden ilgiç bir kültüre ev sahipliği ediyor.

Corey, ölüm ve yaşam sonrası hayat konuları hakkında daha fazla şey öğrenmek istemesi üzerine Endonezya'ya giden bir uçağa atladı.

youtuber ölü (4)

YouTuber, yayınladığı videoda şu açıklamalara başvurdu: “Onlar şimdiye kadar karşılaştığım en eşsiz kabilelerden biri. Ölüm rahatsızlığının üstesinden doğrudan gelmek istedim ve bazı cevapları aramaya çıktım.”

Ayrıca Corey, hayvan kurban etmenin de Torajan ölüm ritüellerinin önemli bir parçası olduğu konusunda uyarıldığını belirterek video sırasında izleyecilerine bu konu hakkında tekrar uyarıda bulundu.

Corey, “Köyde dolaşırken albino bir manda görüyorum. Var olduklarını hiç düşünmemiştim dedi.

"Bazı dikili taşların yanına bağlanmıştı ve buradaki her kaya monoliti, geçmişte olmuş bir cenazeyi simgeliyor.”

Corey, beş yıl önce ölen bir kadının üç hafta önce vefat eden kocasıyla birlikte yan yana tutulduğu bir cenaze evini ziyaret etti.

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

"Günde iki kez, aile onlara yemek, su, sigara gibi en sevdikleri şeyleri getiriyor ve en sevdikleri müziği çalıyor" 

“Onlarla da konuşuyorlar, onlara sorular soruyorlar."

Corey ayrıca, Yürüyen Ölüler adında bir festival olan bir Torayan cenazesine katıldı ve bölgede her yere kemiklerin dağıldığı bir dizi mağara mezarın yanı sıra "tau tau" adı verilen cenazeleri simgeleyen ahşap heykellerin yanına gitti.

youtuber ölü (5)

YouTuber videosunun sonuna doğru Endonezya'da bulduğu cevaba değinerek, “Tek hissettiğimiz şey acı olduğunda, kalplerimizi sevgiyle doldurmanın yolları var. Bunlar Ölüler Ülkesi Tana Toraja'da bulduğum yanıtlar." dedi.

Haberimize konu olan videoyu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz