Ölümünden sonra filmlerde gördüğümüz oyuncular listesi yaparken geçmişe gidince birçok isimle karşılaştık. Ancak bunlar arasından daha yeni ve daha çok bilinen isimleri listemize aldık. 

İşte filmler vizyona girmeden ölen oyuncular ve unutulmaz performansları:

Bruce Lee - Enter the Dragon (1973)

Amerikalı bir yönetmene sahip olmasına rağmen dövüş sanatları filmlerinin en iyilerinden biri olan Enter the Dragon, aktör/dövüş sanatçısı/dövüş koreografı Bruce Lee'yi uluslararası bir yıldız yapmaya hazırlanıyordu. Film gerçekten de ABD ve tüm dünyada çok başarılı oldu. Ancak Bruce Lee trajik birbiçimde filmin vizyona girmesinden yaklaşık bir ay önce öldü.

Kesin ölüm nedeni hala gizemini korurken, ölüm nedeni  ısı bitkinliğine bağlı beyin şişmesi ve yaygın bir ağrı kesiciye karşı alerjik reaksiyonun bir kombinasyonu gibi görünüyor. 

Brandon Lee - The Crow (1994)

The Crow setinde Brandon Lee'nin trajik ölümü etrafında tonlarca efsaneler anlatıldı. Babası Bruce Lee'nin Enter the Dragon'ın piyasaya çıkmasına 1 ay kala ölmesinden 20 yıl sonra oğlu Brandon Lee de film setinde kullanılan replika silah yüzünden hayatını kaybetti.

Kendi ölümünün (ve aşkının cinayetinin) intikamını almak için mezardan dönen öldürülen bir müzisyen hakkında olan The Crow filmi, oldukça talihsiz bir zamanlamayla bu olay nedeniyle gündeme geldi. Filmin konusuyla bağlantılı olarak da birçok şehir efsanesi dolaşıp durdu.

Tupac Shakur - Gridlock’d (1997)

Tupac'ın rap ikonundan film yıldızına geçişi, Las Vegas'ta öldürülmesine kadar oldukça iyi gidiyordu. O sırada rol aldığı 3 önemli film vardı ve üçü de ölümünden sonra yayınlandı: Bullet, Gang ve Gridlock'd.

Aralarından en iyisi olan Gridlock'd Tupac'ın iyi oyunculuk gösterdiği performanslarından.

Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor! Lovecraft balıkçılık oyunu film oluyor!

Laurence Olivier - Sky Captain and the World of Tomorrow (2004)

Sir Laurence Olivier, ölümünden 13 yıl sonra CGI ve dublör yardımıyla bir filmin başrolü olarak karşımıza çıktı. 

Heath Ledger - The Dark Knight (2008)

Christopher Nolan'ın Kara Şövalyesi'nde Batman'in baş düşmanı Joker'ı oynayan Heath Ledger, ölümünden sonra Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandı. 

Philip Seymour Hoffman - A Most Wanted Man (2014)

Hoffman'ın 46 yaşında şok edici ölümünden kısa bir süre önce sınırlı bir kapasitede yayınlanan John le Carré casus draması A Most Wanted Man , birkaç ay sonra daha geniş izleyiciler tarafından izlendi. Hoffman'ın bu filmdeki performansı, ne kaybettiğimizi gerçekten üzücü bir şekilde yüzümüze çarpıyor.

Paul Walker - Furious 7 (2015)

Belki de insanları en çok ağlatan ve hatırda kalan Paul Walker'ın ölümünden sonra Hızlı ve Öfkeli'deki geri dönüşü olmuştu.

Aslında yeni 7 film Paul Walker öldüğünde çoktan çekilmişti ancak, böylesine önemli bir karakterin kaybını görmezden gelemeyen film, oyuncunun kardeşi ve CGI yardımıyla filmin kapanış sahnesinde yeniden onu bizlere tekrar gösterdi.

Peter Cushing - Rogue One (2016)

Kült bilimkurgu "Yıldız Savaşları" (Star Wars) film serisinin son bölümü "Rouge One" tüm dünyada ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Serinin 1977'de çekilen "İlk Umut" adlı bölümüne atıfta bulunan film görsel efektleriyle, özellikle 22 önce ölen bir aktörü diriltip rol verdiği kısmıyla dikkat çekiyor! "Yıldız Savaşları"nın 1977'de çekilen bölümünde yer alan Grand Moff Tarkin karakterini canlandıran Peter Cushing adlı aktör 1994'te hayatını kaybetmişti. "Rouge One"da aynı karaktere yer vermek isteyen yapımcılar, çareyi dijital efektlerde buldu. Cushing'in 23 yıl önce ölmesi, yönetmen Gareth Edwards'ı durdurmadı: Yapımcı Lucasfilm, Industrial Light & Magic isimli prodüksiyon şirketiyle işbirliğine giderek ölen oyuncunun dijital yöntemlerle filmde görülmesini sağladı. Son filmde Cushing'e benzerliğiyle dikkat çeken İngiliz aktör Guy Henry'ye rol verildi. Özel efektlerle Cushing'in yüzü yeni oyuncu Henry'de can buldu. Henry, Cushing'in jestlerini taklit ederek Tarkin karakterini 39 yıl sonra yeniden canlandırdı.

Editör: Burak Karahan