Yeni Zelanda 14 yaş ve altındaki her bireyin yasal olarak sigara satın almasını engellemek amacıyla sigara içme yaşını sürekli olarak yükseltmeye başlamıştı. Son paylaşılan kanun tasarısına göre, ülke, hareketin 2025 yılına kadar 'tamamen sigarasız' olmayı hedefleyerek gelecek nesil için sigara tüketimini tamamen önüne geçmesini umuyor.

Sigara yasağı, sağlık sisteminde 5 milyar dolar tasarruf sağlayacak

Yeni Zelanda Sağlık Bakanı Yardımcısı Ayesha Verrall, yeni kanun hakkında şunları söyledi: "Binlerce insan daha uzun, daha sağlıklı yaşayacak ve sağlık sistemi, sigaranın neden olduğu kanser, kalp krizi, felç, ampütasyonlar gibi hastalıkları tedavi etmeye gerek kalmaması nedeniyle 5 milyar dolar tasarruf etmiş olacak."

"Gençlerin asla sigara içmeye başlamamasını sağlamak istiyoruz, bu nedenle yeni gençlik gruplarına tütün ürünleri satmayı veya tedarik etmeyi suç haline getireceğiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde 14 yaşındakiler hiçbir zaman yasal olarak tütün satın alamayacak."

sigara (6)

Tütün ürünleri sadece tütün mağazalarında satılacak

Örneğin, tütün ürünlerindeki yasal nikotin miktarı önemli ölçüde azaltılacak ve bunlar süpermarketler ve bayiler yerine belirli tütün mağazalarında satılacak.

sigara (1)-1

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

Gelecek yıl yeni yasalar yürürlüğe girdiğinde, yasal olarak sigara satabilecek mağazaların sayısı mevcut seviyelerin onda birine düşecek.

Temmuz ayında tekrar açıklama yapan Verrall şunları söylemişti: "On yıllardır tütün şirketlerinin ölümcül ürünlerini giderek daha fazla bağımlılık yapıcı hale getirerek pazar paylarını korumalarına izin vermiştik. İğrenç ve tuhaf bir durum"

"Bu ülkede sandviç satışının güvenliği konusunda sigaradan daha fazla düzenlememiz bulunuyor."

"Gençlerin asla sigara içmemesini sağlamak istiyoruz, bu nedenle yeni gençlik gruplarına tütün ürünleri satmayı veya tedarik etmeyi suç haline getireceğiz. Yasa yürürlüğe girdiğinde 14 yaşındakiler hiçbir zaman yasal olarak tütün satın alamayacak.”

sigara (5)

Yeni Zelanda vatandaşları e-sigaraları tercih etmeye başladı

Verilere göre, Yeni Zelanda'nın yeni yasalarının elektronik sigara satışını kısıtlamayacağı ve birçok Yeni Zelandalının artık elektronik sigara içmek içim sigarayı bıraktığını belirtmekte fayda var.

Editör: Enes Sapmaz