NVIDIA’nın yeni GeForce RTX 4090 ekran kartlarını alan birçok kullanıcı, 16 pinli PCle güç kablolarının yandığını belirtiyor. Reddit’te birçok kullanıcı sorunla ilgili görselleri paylaşıyor.

Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım! Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım!

NVIDIA’nın RTX 4000 serisiyle birlike 12VHPWR adı verilen, ATX 3.0 güç kaynaklarıyla uyumlu 16-pin konvektör yapısına geçiş yaptı. 

Şu anda kullanılan güç kaynakları bu tip konnektörlere destek sunmuyor. Bu yüzden üreticiler yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte adaptör gönderiyor. Bu 16-pin bağlantı noktasıyla alakalı önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Reddit’de bir kullanıcının Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC ekran kartında kullanılan 16-Pin konnektörünün yandığını gösterdiği fotoğraf tartışmaları da başlattı.

Ilk-Vaka-Yasandi-RTX-4090-ile-Kullanilan-16-Pin-Guc-Konnektoru-Yandi2

Yeni RTX 4000 serisinde güç kaynağından gelen 4x8-ping PCle kabloları 16 pin dönüştürücüyle birlikte ekran kartına bağlanıyor. Paylaşılan fotoğrafta ise güç adaptörünün ve PCB üzerindeki güç konnektörünün yandığı bariz bir şekilde görünüyor. Konnektörün yandığı noktalara bakıldığında bu da yaşanan aşırı ısınma göze çarpıyor.

Fotoğrafı paylaşan kullanıcı kartta yaşanan bu olayın Red Dead Redemption 2 oynadığı sırada olduğunu belirtiyor. 

Ilk-Vaka-Yasandi-RTX-4090-ile-Kullanilan-16-Pin-Guc-Konnektoru-Yandi

Bu fotoğrafın ardından birçok kullanıcıdan da benzer şikayetler gelmeye başladı. NVIDIA ise 16-pin konnektörlerinin bir problem yaşatmayacağına ve test edildiği konusunda ısrarlı. Hatanın tam olarak nereden kaynaklandığı bilinmiyor ancak bu sorun NVIDIA’nın başına çok problem açacak gibi duruyor.

Editör: Burak Karahan