Teknoloji devi NVIDIA'a CES 2023 fuarı öncesinde yaptığı duyuruda GeForce RTX 4070 Ti ve yeni mobil ekran kartlarını tanıttı. Aynı zamanda  RTX Video Super Resolution isimli yeni bir yapay zeka teknolojisini de gösterdi. 

RTX Video Super Resolution, yapay zekadan yararlanan bir sistem ve PC'mizde kullandığımız Chrome ve Edge tarayıcıları aracılığyla izlenen videoların kalitesini 4K'ya kadar çıkarmak için kullanılabilecek.

RTX 30 ve 40 serisi kartlarda çalışacak

RTX Video Super Resolution teknolojisini kullanmak için, NVIDIA RTX 30 ya da 40 serisinden bir ekran kartına ihtiyacınız olacak. Gelecek ay çıkacak olan özellik, bu ekran kartlarında kullanılabilecek.

NVIDIA sistemin nasıl çalıştığını gösteren bir video da yayınladı.  Apex Legends’tan görüntülerin yer aldığı videoda, RTX Super Resolution sayesinde görüntü kalitesi ciddi bir şekilde arttırılıyor. Özellik tarayıcıdan izlenilen herhangi bir videoda kullanılabiliyor. Özellik, 360p ve 1440p arasındaki tüm videolarda kullanılabilecek.

NVIDIA, daha önce bu tarz bir teknolojiyi Shield TV ve Shield TV Pro gibi cihazlara getirmişti. Ancak tarayıcılara yönelik yeni hamle, yapay zekâ ile iyileştirme teknolojilerinin daha geniş çapta kullanılabileceğini gösterdi.

Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım! Steam'den VR kullanımını kolaylaştıracak yeni atılım!

Şubat ayında RTX 30 ve 40 serisi ekran kartları için çıkış yapacak RTX Super Resolution, RTX 20 serisi için gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti resmen tanıtıldı: Türkiye fiyatı da belli oldu NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti resmen tanıtıldı: Türkiye fiyatı da belli oldu

NVIDIA şovunu yaptı: RTX 40 serisi mobil ekran kartları masaüstü performansı sunuyor NVIDIA şovunu yaptı: RTX 40 serisi mobil ekran kartları masaüstü performansı sunuyor

Editör: Burak Karahan