Pazar günü, 'Barselona Mobil Dünya Kongresi'nin açılışında, Nokia yeni bir marka kimliğini tanıttı. Önceki logosunu tanımlayan ikonik yazı tipi ve mavi rengini kaybeden şirket, bunun yerine daha modern ve dijital olduğunu iddia ettiği bir logoyu kullanmaya başlayacak.

nokia (1)-1

(Nokia'nın eski logosu)

Nokia bir blog yazısında, "Stratejimizi güncelliyoruz ve önemli bir kolaylaştırıcı olarak, bugün kim olduğumuzu yansıtacak şekilde markamızı da yeniliyoruz: Ağların bulutla buluştuğu geleceğe öncülük eden, işletmeler arası teknoloji inovasyon lideri."

Nokia'nın CEO'su Pekka Lundmark, "Çoğu insanın zihninde hala başarılı bir cep telefonu markasıyız, ancak Nokia'nın amacı bu değil. Ağlara ve endüstriyel dijitalleşmeye çok odaklanan yeni bir marka akımı başlatmak istiyoruz. Eski cep telefonlarından tamamen farklı bir şey.”

Nokia, Microsoft tarafından 2014'te şirketin 'Cihaz ve Hizmetler' bölümününün 7 milyar dolara satın almasından bu yana bir çok sorunla uğraştı. Bu anlaşmanın istenilen gibi yolunda gitmemesinin ardından HMD Global, eski Nokia yöneticilerinden oluşan ayrı bir şirket, Nokia markasını akıllı telefonlar ve tabletler için kullanma haklarını satın aldı ve o zamandan beri kendi işlerini yapıyorlar.

OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası... OpenAI'ın yıllık gelir iddiası ortalığı sarstı! Apple iş birliği cabası...

nokia (1)

Ayrıca Nokia, bugünkü logo duyurusundan sadece bir gün önce en son cihazı olan G22'yi duyurdu ve bu yeni telefon hala klasik Nokia logosunu taşıyacak.

Editör: Enes Sapmaz