NFT'ler internet ortamında bulunan varlıkların blok zincire işlenmesiyle benzersiz ve tek bir ürünün ortaya çıkmasıyla oluşan kripto varlıklar. Son 2 yıldır hayatımıza girmeye başlayan NFT'ler, kimi zaman bir video kimi zaman bir tweet ya da bir fotoğraf olarak karşımıza çıktılar. Bu kripto varlıklar milyonlarca dolara alındı ve satıldı. Ancak son gelen istatistikler bizlere "NFT balonu patladı mı?" sorusunu sordurtuyor.

NFT satışları 9 ayda %97 azaldı

Dune Analytics tarafından yayınlanan verilere göre, NFT’lerin satış hacminin bu yılın ocak-eylül ayları arasında 17 milyar dolardan 466 milyon dolara gerilediğini gösterdi. Bu da bir dönem milyonlarca dolarlar harcanan NFT'lere olan ilginin çok büyük oranda kaybolduğunu gösteriyor.

Hazırlanan veriler OpenSea, NFTX, LarvaLabs, LooksRare, SuperRare, Rarible ve Foundation gibi önemli NFT satış platformlarından toplandı ve satışlarda 9 ay gibi kısa bir sürede  %97’lik bir düşüş yaşandığını ortaya koydu.

nft

En büyük NFT platformu OpenSea ise geçtiğimiz aylarda sayışlarının %75 oranında düştüğünü açıklamıştı. Satışlar düşerken, NFT ticareti yapanların sayısında benzer büyük düşüşler görülmedi. Dune Analytics’e göre NFT alıp satanların toplam sayısı eylül ayı itibarıyla 42.000. Ancak OpenSea’den elde edilen bir başka rapor, platformdaki kullanıcı sayısının geçtiğimiz ay %5 düştüğünü de ortaya koydu.

600 bin dolara keçi gövdeli rokete binen Elon Musk heykeli yaptırdılar: Peki neden? 600 bin dolara keçi gövdeli rokete binen Elon Musk heykeli yaptırdılar: Peki neden?

Yaşanan büyük düşüşün sebebini en popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) popülerliğindeki azalmaya bağlayanlar mevcut. Dünyaca ünlü birçok ünlü ismin büyük paralar yatırdığı maymun görüntülerinden oluşan koleksiyon, bir zamanlar en tepedeyken şu an CryptoPunks ve TerraForms gibi koleksiyonların altında sıralanıyor. Veriler de BAYC’nin piyasa değerinde son günlerde %10’a yakın bir düşüş yaşandığını ortaya koyuyor.

Peki siz NFT'ler ile ilgili ne düşünüyorsunuz?