New York yönetimi, Uber ve benzeri hizmetlerin sürücüleri için bu atılımın "maliyetli olmayacağını" söyledi. Taşıma hizmet girişimleri,  kendi filolarını elektriklendirme planlarını temel almak zorunda kalacak.

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Eric Adams, bu geçişin nasıl gerçekleşeceğini detaylandırmadı. Verge, NYC araç paylaşımını zaten düzenleyen Taksi ve Limuzin Komisyonu'nun EV stratejisini uygulamaktan büyük olasılıkla sorumlu olacağını belirtiyor. Bir açıklamaya göre Uber, Adams tarafından duyurulan bu yeni emisyon planını kutladı, Lyft ise şehirle ortaklaşa olarak çalışmanın "heyecanlı" olduğunu söyledi.

uber (1)

Geçtiğimiz dönemlerde Uber ve Lyft 2030'a kadar tamamen elektriğe geçmeyi planladığını duyurmuştu. Ayrıca, Uber'in Hertz aracılığıyla kiralaması ve Lyft'in teşvikleri gibi elektrikli araçların ABD'de benimsenmesini teşvik edecek programları da bulunuyor. Başka şehirlerden gelen baskılar da araç hizmetlerini sıkıştırabilir. Örneğin aynı New York'ta olduğu gibi Kaliforniya'da da 2030 yılına kadar çoğu binek aracın elektrikli olması gerekecek.

uber (2)

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yönetilen bir 2022 araştırması, sürücülerin yüzde 15'i bir gecede elektrikli araçlarının şarjını doldurabilse bile, New York'un 20.000 araç paylaşımına ve taksilere yeterince güç sağlamak için 1.000'den fazla 150kW hızlı şarj istasyonuna ihtiyaç duyacağını tahmin ediliyor. Belediye başkanının önerisi "100.000'den fazla" sürücünün ve şehri elektrikli araçlara geçiş yapmak için şarj tesislerine büyük bir yatırım yapması gerekebilir.

Editör: Enes Sapmaz