Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Netflix'in Özel Plan abonelerine sunduğu yeni özellik konumsal ses, 700'den fazla dizi ve filme eklendi. Netflix'in konumsal ses özelliği, surround ses hoparlörleri veya ev sinema ekipman gerektirmeden, herhangi bir cihazda stereo ses deneyimini arttırıyor.

Konumsal ses, Netflix içeriklerini laptop, TV ve kulaklık gibi çift hoparlörlere sahip cihazlardan dinleyen kulanıcıların deneyimleyebileceği bir özellik. Zaten Dolby 5.1 veya Dolby Atmos destekli bir sisteminiz varsa bu özellik sizin için gerekli değil diyebiliriz.

konumsal ses

700'den fazla içeriğe eklendi

Konumsal ses ilk olarak Temmuz 2022’de Stranger Things dizisi için kullanılmıştı. Şimdi ise 700'den fazla içeriğe eklendi.

Konumsal ses ile uyumlu Netflix dizileri ve filmleri görmek için arama çubuğuna "konumsal  ses" yazabilirsiniz. İçerik açıklamasında da konumsal ses simgesi gösteriliyor. Örnek olarak aşağıdaki demo videoyu dinleyebilirsiniz:

Apple'ın uzamsal sesinden farkı ne?

Apple’ın uzamsal ses teknolojisi, sesi olabildiğince izleyicinin çevresinde oluşturmak için Dolby Atmos, Dolby Surround veya stereo parçalardan gelen bilgileri kullanıyor. Jiroskop gibi teknolojiler sayesinde ses, kullanıcının kafasını çevirdiği yönde oluşuyor. Netflix, kulanıcıya farklı bir ses kodlaması sağlıyor ve buna konumsal ses adını veriyor. Bu yeni kodlama, daha geniş bir ses alanı üretmek için çıkış cihazına veya herhangi bir algoritmaya dayanmıyor. Bunun yerine ses dosyası, sesi daha fazla yaymak için hoparlörlere farklı üretim talimatları sağlıyor. Apple’ın uzamsal ses özelliği Netflix’in yeni konumsal ses dosyalarından yararlanabilecek.

Editör: Burak Karahan