Yaklaşık olarak bir senedir şifre paylaşımı konusuna çözüm üretmeye çalışan Netflix. bugün yaptığı açıklamada durumu engellemeye yönelik politikala değişikliğine gideceğini duyurdu. 

Dün itibariyle, 2023 Ocak ayı için 'hissedarlar mektubunu' paylaşan şirket, şifre paylaşımının şirkete yatırım yapmanın ve daha iyi hizmet vermenin geçtiğini açıkladı. Çünkü Netflix’e göre şifre paylaşımı yapan kullanıcılar yüzünden abonelik sayısında artış yaşanmıyor ve bu durum da şirketin gelirlerindeki artışın önüne geçip zarara uğratıyor.

Arcane 2. sezonundan yeni fragman geldi! Arcane 2. sezonundan yeni fragman geldi!

getty-netflix-money-800x533

Netflix kullanıcılarının abonelik şifrelerinin paylaşmasının önde gelen nedenleri arasında, ücretleri oldukça zamlanan abonelik paketleri olduğu belirtiliyor. Ayrıca son bir yıl içerisinde Türkiye ve dünya çapında sonu gelmeyen zamlar bu problemin giderek artmasına neden oluyor. Netfllix, ilk olarak Latin Amerika bölgesinde gerçekleştirdiği güvenlik testleri ile kullanıcılarının şifre paylaşmaları durumunda aboneliklerini son verileceğini belirtti. Bu testler, şifre paylaşımını son vermek zorunda kalan kullanıcıların bir süre sonra kendi aboneliklerini almaları ile sonuçlanacağı belirtildi.

netflix-password1

Netflix, test aşamasında olan yeni güvenlik özelliklerinin platforma kesin olarak eklenmesinden sonra, şifre paylaşımı yapan kullanıcılardan ek ücret istemeye başlayacak. Dijital platform, Latin Amerika’da şifre paylaşımı yapan her ek kullanıcı hesabı için ekstradan 3 dolar almaya başladı. ,

Netflix, hissedarlar için paylaştığı mektupta şu açıkalamaya yer verdi:

Bugünün yaygın hesap paylaşımı, Netflix’e yatırım yapma ve Netflix’i geliştirmenin yanı sıra işimizi kurma konusundaki uzun vadeli becerimizi baltalıyor. Kullanım şartlarımız Netflix’in kullanımını bir hane halkıyla sınırlasa da bunun hesaplarını daha geniş kitlelerle paylaşan üyeler için bir değişiklik olduğunun farkındayız. Bu nedenle abonelerin hesaplarını hangi cihazların kullandığını görme ve bir profili yeni bir hesaba aktarma yeteneği gibi Netflix deneyimini geliştiren yeni özellikler geliştirmek için çok çaba sarf ettik. Ücretli paylaşımı kullanıma sunduğumuz için üyeler, çeşitli ülkelerde yaşamadıkları kişilerle Netflix’i paylaşmak için daha fazla ödeme yapma seçeneğine sahip olacak.

Editör: Enes Sapmaz