Dijital içerik platformu Netflix’in en beğenilen yapımlarından olan 2017 yapımı Dark’ın yaratıcıları, yeni dizileri 1899 ile platforma hızlı bir geri dönüş yapmıştı. Baran bo Odar ve Jantje Friese’in 1899 dizisi tüm izleyenlerde büyük merak uyandırmayı başarmıştı. Ancak Kasım 2022’de yayınlanan ilk sezonun ardından diziyle ilgili üzücü bir gelişme yaşandı.

1899 dizisinin yapımcıları, Instagram hesaplarından yaptıkları açıklama ile dizinin yeni sezonlarının gelmeyeceğini duyurdu. 

1899 iptal edildi

İlk sezonun ardından iptal edilen 1899 dizisinin ortak yapımcıları Baran bo Odar ve Jantje Friese’ın Instagram hesabından yaptıkları açıklama şu şekilde;

"1899'un yenilenmeyeceğini üzülerek söylemek zorundayız. Bu inanılmaz yolculuğu Dark'ta yaptığımız gibi 2. ve 3. sezonla bitirmeyi çok isterdik. Ancak bazen işler planladığınız gibi gitmez.

Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu! Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu!

Hayat böyle bir şey. Bunun milyonlarca hayranımızı hayal kırıklığına uğratacağını biliyoruz. Ancak bu harika maceranın bir parçası olduğunuz için size tüm kalbimizle teşekkür etmek istiyoruz. Sizi seviyoruz. Asla unutmayın." 

1899 neden iptal edildi?

1899 dizinin iptal sebebini kesin olarak bilmesek de, Netflix'in popüler dizisinin iptalinin arkasında yasal bazı sebepler olabilceği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Brezilyalı yazar Mary Cagnin, 1899 dizisinin kendi çizgi romanı Black Silence'tan çalıntı olduğunu iddia etmiş ve oldukça ses getirmişti. Hatta yazar, 2016’da yayınladığı çizgi romandan görüntüleri paylaşmıştı ve bu çizimler diziyle birebir aynı gözüküyordu. Brezilyalı yazar daha sonra konuyla ilgili attığı tweet'leri sildi. 

1899-calinti-1

Mary, herkesin karşılaştırmayı yapabilmesi için 2016’da yarattığı çizgi romanının bir dijital kopyasını da paylaştı. Çizgi romanı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. (106 sayfa ve PDF formatında)

Brezilyalı yazarın bu iddiasının ardından dizinin yapımcılarından ise şöyle bir açıklama gelmişti:

"Ne yazık ki sanatçıyı, eserini ya da çizgi romanını bilmiyoruz. Kendimizi sanatçı olarak hissettiğimiz gibi asla başka sanatçılardan çalmayız. Ona da ulaştık, umarım bu suçlamaları geri alır. İnternet tuhaf bir yer haline geldi.

fh-xoztwqaim-a2

Tüm bu yaşananların ışığında dizinin iptal sebebinin yaşanan bu kriz olabileceği iddia ediliyor. Peki sizin düşünceleriniz neler? Dizi gerçekten de çalıntı olabilir mi?

Editör: Burak Karahan