WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

Netflix, azalan gelirlerini tekrar toparlamak için şifre paylaşımının önüne geçmeye çalışıyor. Şirketin Sıkça Sorulan Sorular sayfası güncellendi ve hesap paylaşaımı yapanların nasıl engelleneceği ortaya çıktı.

Netflix, hesapların engellenmemesi için yerel ev ağı üzerinden giriş yapılması ve Netflix içeriklerinin düzenli olarak izlenmesi gibi ilginç şartlar belirlemiş durumda.

Düzenli giriş yapılması gerekecek

Netflix, WiFi ağına bağlıyken en az 31 günde bir resmî Netflix uygulaması veya web sitesi üzerinden giriş yapıp içeriklerin izlendiği cihazı, ev cihazı olarak görecek. Hesaba bu cihaz üzerinden girilip girilmediğinin tespiti için IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap etkinliği gibi bilgiler kullanılacak.

netflix-sifre

Doğrulama ekranı gelecek

Eğer 31 gün boyunca cihazlardan giriş yapılmamışsa hesapta bir doğrulama ekranı çıkacak. Netflix, hesabın birincil konumuna bağlı cihazların erişimine otomatik olarak izin verecek mi yoksa doğrulama sürecinden geçmesi mi gerekecek henüz bilinmiyor. Ayrıca seyahat ederken ara sıra Netflix izlemek için kullanılan cihazlarda ne olacak o da belli değil.

Cihaz doğrulama işlemi nasıl olacak?

Kullanıcı, Netflix uygulaması veya web sitesi üzerinden hesaba girmeye çalışınca bir doğrulama ekranı çıkacak ve hesabın birincil sahibinin e-posta adresine ya da telefon numarasına 15 dakika geçerli olacak bir kod gönderilecek.

Netflix, periyodik olarak cihaz doğrulamasının yapılmasını isteyecek. Şirket, doğrulama kodunun farklı konumdaki başka bir hesaptan girilmesi durumunda hesabın kalıcı olarak kilitleneceğinden bahsetmiyor. Yani hala net olarak bilmediğimiz noktalar mevcut.

Netflix, kısıtlamaları 2023'te başlatmayı planlıyor. Şirket henüz belirli bölgeler için başlangıç ​​tarihlerini açıklamadı, ancak hesap paylaşımı kısıtlamalarını ilk çeyrekte başlatması bekleniyor.

Editör: Burak Karahan