Dünyanın en popüler dijital yayın platformlarından Netflix, son dönemde abone kaybetmeye başlamış ve karında düşüş yaşıyordu. Bu durumu değiştirmek için oyun sektörüne giren, daha sonra ortak hesap kullanımını engellemeye çalışan platform, son olarak daha ucuz fakat reklamlı bir paket geleceğini duyurmuştu.

Çıktığı günden bu yana 'reklamsız' felsefesini benimsemiş olan Netflix, reklamlı planıyla ilgili detayları ilk kez paylaştı. Netflix tarafından düzenlenen toplantıda ilk defa platformunda reklamlı premium planıyla ilgili detaylar paylaşıldı ve fiyatları duyuruldu.

Daha az içerik, reklam ve daha kötü yayın kalitesi

Netflix reklamlı paket 3 Kasım'da 12 ülke için kullanıma çıkacak. Bu ülkeler şöyle: Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Güney Kore, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD.

e1b98412066dcabe70eae225ea7cee70de3bdacb

Türkiye'de henüz göremeyeceğimiz bu sistemin ADB fiyatı 6,99 dolar olacak. Netflix'in reklamlı planı Disney+'ın reklamlı planında 1 ay önce çıkacak ve 1 dolar daha ucuza sunulacak. Tabii bu 1 dolarlık ucuzluk yanında bazı eksiklikler de getirecek.

Bu paketin en ilginç özelliklerinden ve kullanıcıyı satın almaktan vazgeçirecek kısım ise Netflix içeriklerinin yaklaşık %10'luk bir kısmının bu planın içerisinde olmaması. Hangi içeriklerin platformda olmayacağı henüz açıklanmadı. Ayrıca reklamlı plana abone olan kullanıcılar içerikleri aynı anda sadece 1 cihazda ve 720P çözünürlükte izleyebilecek. Reklamların gösterilebilmesi için de içerikleri indirme hizmeti devre dışı olacak.

Tüm bunlar düşünüldüğünde bu planın alınması için çok mantıklı bir sebep görünmüyor desek yeridir.

Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son... Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son...

5dba50aeec6436361edff5f8f3176c182ff02d15

Reklamların süreleriyle ilgili de açıklama yapan Netflix, kullanıcılara, izledikleri 1 saatlik içerikte yaklaşık 4-5 dakikalık reklam gösterecek. Ayrıca reklamların yaklaşık 15 ila 30 saniye arasında süreceği ve geçilemeyeceği de belirtildi. Bu reklamlar dizilerin uygun bölümlerine yerleştirilecek ve seyir zevkinin daha az bozulması hedeflenecek. Teknoloji araştırma grubu Omdia , küresel Netflix abonelerinin neredeyse %60'ının reklam destekli katmanı seçeceğini öne sürüyor. Mevcut abonelerin büyük bir kısmı daha ucuz katmana geçerse yayıncı, abonelik gelirinde bir düşüş yaşayabilir.

Türkiye'de ne zaman bu planın sunulacağı henüz belli değil fakat fiyat olarak 30 TL bandında olması bekleniyor.

Tek bölümüyle Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi: Yeni Netflix dizisi The Midnight Club Tek bölümüyle Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi: Yeni Netflix dizisi The Midnight Club

Editör: Burak Karahan