Dünyanın en popüler çevrimiçi akış platformu Netflix, kan kaybetmeye devam ediyor. Şirket tarafından paylaşılan rapora göre 2022 yılının ikinci çeyreğinde toplam 970 bin abone kaybettiğini açıkladı. Netflix yılın ilk üç aylık kısmında da 200 bin civarında abone kaybettiğini duyurmuştu.

Reklamlı abonelik geliyor ama…

Netflix 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1 milyon abone kazanma hedefiyle yola çıkmış durumda. Bunun için farklı abonelik sistemleri ve şifre paylaşımına engel getirme projelerini devreye sokan şirket, son gelen haberle bir kez daha okların hedefine oturdu.

getty-netflix-money-800x533

Netflix yöneticileri ve yatırımcıların katıldığı toplantıda konuşan Netflix CEO’su reklamlı ve daha uygun fiyatlı paketin kullanıma hazır olduğunu belirtti. Ancak daha sonra yaptığı açıklama tartışmalara sebep oldu:

WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet... WhatsApp'tan devrim niteliğinde yeni özellik! Platform arası sohbet...

“Bugün, insanların Netflix'te izlediklerinin büyük çoğunluğunu reklam destekli katmana dahil edebiliriz. Hakkında stüdyolarla konuştuğumuz, platformda olmayan bazı şeyler var. Ama ürünü bugün piyasaya sürersek, reklam katmanındaki üyeler harika bir deneyim yaşarlar. Bazı ek içerikleri temizleyeceğiz, ancak kesinlikle hepsini değil, ancak bunun iş için önemli bir engel olduğunu düşünmüyoruz.”

Yukarıdaki açıklamada da okuduğumuz gibi Netflix içeriklerinin tamamının değil de büyük çoğunluğunun bu reklamlı pakete dahil edileceğine dair önemli sözler var. Netflix’in eş CEO’su Spencer Neumann’da bu açıklamalara katıldığını belirtmiş durumda. 

Netflix’in reklamlı abonelik paketinde hangi içeriklerin bulunmayacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Şifre paylaşımına engel: 3 dolara yeni ev ekleme

Bloomberg’in detaylarını paylaştığı yeni Netflix özelliğine göre, 22 Ağustos 2022'den itibaren, Netflix hesabına farklı bir konumdan erişmek isteyen kullanıcılar, ekstra olarak 2.99 dolar ödeyip ek “ev” satın almak zorunda kalacak.

location-model-anim-english-791

Bu özellikle ilgili dikkat çeken kısım ise, başka bir evden ilk girişimizde böyle bir satın alma zorunluluğu karşımıza çıkmayacak ancak iki haftadan uzun bir süre hesabınız farklı bir evdeki TV’de kullanılması durumunda bu uyarı gelecek ve ek ev özelliği kullanılmak zorunda kalacak.

Mobil tarafında ise böyle bir sınırlama henüz yok. Yani telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlarda Netflix’i kullanıyorsanız bu ekstra ev özelliğini satın almak zorunda kalmayacaksınız.  Ayrıca tatil durumundaysanız, Netflix’e TV’den erişmeniz halinde de bu ücrete tabi tutulmayacaksınız.

Editör: Burak Karahan