Yeni bir canlı türünün keşfi bilim dünyası için her zaman heyecan vericidir, ancak soyu tükenmiş olduğu düşünülen bir tür bulunduğunda heyecan daha da artabilir.

Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara ve Santa Barbara Doğa Tarihi Müzesi'nden araştırmacılar, daha önce sadece fosil kayıtlarından tanınan küçük bir istiridye buldukları Naples Point'te tam da bu anlamda bir keşif yaptılar.

Nesli tükendiği sanılan istiridye, Napoli Noktası'ndaki bir gelgit sırasında bulundu

Santa Barbara'nın Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan makale yazarı Jeff Goddard, "Özellikle Güney Kaliforniya gibi iyi araştırılmış bir bölgede, ilk olarak fosil kayıtlarından bilinen bir türü canlı bulmak o kadar yaygın bir durum değildir" dedi.

400 milyon yıl önce ortadan kaybolduğu düşünülen bütün bir hayvan sınıfını temsil eden ünlü Coelacanth veya derin su yumuşakçası Neopilina galatheae'nın keşfi büyük bir yankı uyandırdı.

Napoli Noktasında bir gelgit sırasında Goddard, bir çift küçük, yarı saydam çift kabuklu yumuşakçayı fark ettiğinde çıplak dallı deniz salyangozlarını arıyordu. Ancak kabuklarından daha uzun olan parlak beyaz çizgili bir ayaklarını sallamaya başladıklarında, Goddard bu türü daha önce hiç görmediğini fark etti. Kaliforniya'daki gelgit habitatları üzerine uzun yıllara dayanan deneyimine rağmen, bu keşif Goddard'ı şaşırttı ve alışılmadık hayvanların yakın plan fotoğraflarını hızlıca çekti.

istiridye (1)

Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

Kaliteli görüntüler yakalamayı başaran Goddard, nadir görülen bu hayvanları toplamamaya karar verdi. Taksonomik ailelerini saptadıktan sonra, görüntüleri Santa Barbara Doğa Tarihi Müzesi'nde malakoloji küratörü olan Paul Valentich-Scott'a gönderdi.

İstiridyeleri yakından incelemek isteyen araştırmacı yumuşakçaları arayıp durdu

Goddard keşfinden sonra ilk olarak birkaç olasılıktan bahsetti, ancak doğru bir değerlendirme yapmak için hayvanı bizzat görmesi gerektiğini söyledi. Böylece Goddard, istiridyeleri tekrardan toplamak için Napoli Burnu'na döndü. Ancak sadece birkaç metrekareyi iki saat taradıktan sonra minik istiridyeleri bir türlü bulamadı.

istiridye (2)

Dokuz kere durmadan aradıktan sonra, neredeyse tamamen pes etmeye hazır olan Goddard, bir kayayı daha çevirdi ve samanlıktaki iğneyi gördü. Örneğini bulan ikili en sonunda kimlik tespiti üzerinde çalışmaya başlayabilecekti.

İki araştırmacı (Valentich-Scott ve Goddard), bir fosil türü olduğu düşünülen istiridyeyi inceledi ve ve modern örnekle fosilin eşleştiğini gördüler.  Araştırmacıların keşifleri hakkında yazdığı makale Zookeys dergisinde yayınlandı.

Editör: Enes Sapmaz