Şu anda neredeyse herkesi sarmış gibi görünen, sonu gelmeyen bir hastatalık durumu var ve eğer hastaysanız emin olun yalnız değilsiniz. Şu anda kışın artan COVID-19 , grip veya diğer soğuk algınlığı benzeri virüslerden herhangi biri olsun, burun tıkanıklığı ve boğaz enfeksiyonları şu sıralarda zirve yapmış durumda.

Bununla birlikte, soğuk algınlığınızın günün saatine bağlı olarak iyileştiğini ve kötüleştiğini ve başkalarının da aynı şeyi söylediğini fark etmişsinizdir. Yaygın olarak hasta olarak uyanırsınız ve bu semptomlar gün içinde kısmen düzelir ve yattığınızda geceleri yeniden kötüleşir. Peki neden geceleri hastalığımız daha kötüye gider?

Neden hastayken geceleri daha kötü hissederiz?

Şu anda önde gelen fikir, semptom şiddetinin, hücrelerimizin esasen zamanı söyleme konusundaki doğuştan gelen yeteneği olan sirkadiyen ritmimizle bağlantılı olduğudur. Sirkadiyen ritim, günlük hücresel süreçler için inanılmaz derecede önemlidir ve her gün aldığımız uyku ve ışık miktarından etkilenebilir. Ayrıca kalp ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde kritik bir rol oynar. 

Dinlenirken, vücut dinlenme süresini çok sayıda onarım yapmak için kullanır, bu nedenle spor salonuna gittikten sonra uyku çok önemlidir. Bu aynı zamanda hasta olduğunuzda da geçerlidir. Dinlenirken, vücut dinlenme süresini çok sayıda onarım yapmak için kullanır, bu nedenle spor salonuna gittikten sonra uyku çok önemlidir. Bu aynı zamanda hasta olduğunuzda da geçerlidir. Vücut , bir hastalığa karşı koordineli bir bağışıklık tepkisi ile sonuçlanan, lökosit adı verilen beyaz kan hücreleriyle kanı doldurur. Bu tipik olarak, muhtemelen bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşması (veya otoimmün bozukluklar durumunda aşırı aktif olması) nedeniyle semptomların geceleri kötüleşip gün içinde daha iyi hale gelebildiği kronik hastalıklarda görülebilir.

Bu da bir gece uykusuna yattığımızda veya dinlendikten sonra uyandığımızda soğuk algınlığı semptomlarımızın neden kötüleştiğini açıklıyor. Bu semptomlar, enfeksiyonu durdurmaya çalışan aktif bir bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Bağışıklık hücreleri, diğer bağışıklık hücrelerini yerel bölgeye (örneğin boğaza) alarak bir iltihaplanma dalgasına ve hücre ölümüne neden olur. Virüslerin bulaştığı hücreler öldürülür, etkilenen dokularda ağrıya neden olur ve mukus buruna taşarak savaşa katılır. Bu iyi bir şey, ama gerçekten öyle hissettirmiyor ve içinizde meydana gelen savaş nedeniyle kendinizi ölü gibi hissederek uyanıyorsunuz. 

uykusuzluk-problemi

Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi! Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi!

Geceleri daha kötü hissetmenizin başka nedenleri de var. İlki basitçe yerçekimidir. Uzanırken sinüslerde mukus birikerek basınç ve baş ağrısına neden olur. Ayağa kalkıp burnunuzu temizledikçe kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız ve dik durduğunuzda yerçekimi çok daha fazla yardımcı olur. Bunun yanı sıra, hormonal dengesizliklere geceleri uykusuzluk neden olabilir ve aynı zamanda bağışıklık fonksiyonuyla bağlantılı olabilir, bu da uykusuz geceler kısır döngüsüne ve sonuç olarak daha kötü hissetmeye yol açabilir. 

Bu nedenle, hasta olduğunuzda mümkün olduğunca fazla uyuduğunuzdan emin olun ve bir dahaki sefere vücudunuzun sizden nefret ettiğini hissederek uyandığınızda, bunun aslında iyi bir şey olduğunu hatırlamaya çalışın.