Kozmik kartopu kuyruklu yıldızının, Neandertallerin gezegen üzerinde dolaştığından tarihten beri Dünya gökyüzünde hiç görünülmediği düşünülüyor. Ayrıca astronomlar, eşsiz kuyruklu yıldızının görmek için büyük bir heyecan duyuyorlar.

50.000 yılda bir kez görülüyor

C/2022 E3 (ZTF) olarak bilinen kuyruklu yıldız, bilim insanlarının varlığını ilk keşfettiklerinden yaklaşık 12 ay sonra, 1 Şubat 2023'te Dünya'ya en yakın konumuna geleceği düşünülüyor. Gökbilimciler ilk olarak Mart 2022'de Zwicky Geçici Tesisinde geniş alanlı bir araştırma kamerası kullanarak kuyruklu yıldızın parlak yeşilimsi komasını ve sarımsı toz kuyruğunu tespit ettiler.

kuyruklu yıldız (1)-1

Kuyruklu yıldız çıplak gözle görülebilecek!

Şu anda, kuyruklu yıldız şu anda Dünya'dan 188 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor ve 1 Şubat tarihinde Dünya'ya en görünür hale gelmeden önce önünde yapması gereken uzun bir yolculuk var. Bu uzun yolculukta kuyruklu yıldızın Güneş'e ulaşması, etrafında dönmesi ve ardından gezegenimizin yanından geçmesi gerekiyor. Gökbilimciler, bu kuyruklu yıldızın iki yıl önce Temmuz 2020'de NEOWISE kuyruklu yıldızından bu yana çıplak gözle görülen ilk kuyruklu yıldız olabileceğine inanıyor. Ancak NEOWISE kuyruklu yıldızı gökyüzünde uzun, puslu bir kuyruk bırakırken, bu kuyruklu yıldız büyük olasılıkla gece gökyüzünde gri bir çizgi olarak görünecek.

26 Ocak gibi erken bir tarihte görmek bile mümkün olabilir, ancak 1 Şubat'ta en parlak konumda olacak. Ayrıca gökbilimcilerin belirttiği üzere kuyruklu yıldız, Şubat ayının ikinci haftasında da görünür olabilecek, ancak bu tarih aralığında teleskopla incelenebilecek.

kuyruklu yıldız (1)

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

Birleşik Krallık'taki Greenwich Kraliyet Gözlemevi'nde bir astronom olan Tania de Sales Marques, Newsweek'e şunları söyledi: "Kuyruklu yıldızların parlaklığını tahmin etmek herkesin bildiği gibi zor, ancak her yerdeki gökyüzü gözlemcileri, o zamandan beri Kuyruklu Yıldız C/2022 E3'ü (ZTF) takip ediyor. Mart 2022'de keşfedildi ve şu anki tahmin, 1 Şubat'ta Dünya'ya en yakın yaklaştığında +6 kadirine (çıplak gözün görebildiğinin sınırı) veya hatta biraz daha parlak olabileceği yönünde."

Kuyruklu yıldızın 50.000 yıl daha geri gelmeyeceğinei düşünürsek, bu onu yakalamak için hayatta bir kez karşılaşılabilecek şanslardan biri olabilir, bu yüzden dürbünlerinizi ve teleskoplarınızı hazırlasanız iyi olur!

Editör: Enes Sapmaz