Yeni yayınlanan bir haritanın, Nazi askerlerinin potansiyel olarak milyonlarca dolar değerinde altın ve mücevher hazinesi sakladığı yeri işaret ettiğine inanılıyor. 2. Dünya Savaşı dönemine ait belge, geçtiğimiz günlerde Hollanda'daki Ulusal Arşivler tarafından yıllık Açık Erişim Günlerinin bir parçası olarak halka açıldı

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Harita, hazinenin küçük bir Hollanda köyü olan Ommeren yakınlarındaki bir yerde toprağa gömülü olduğunu gösteriyor. Ganimetin, Ağustos 1944'te Arnhem kentindeki bir bankada meydana gelen patlamada Nazi askerleri tarafından çalınan elmas, yakut, altın, gümüş ve mücevherlerle dolu dört büyük kutudan oluştuğu düşünülüyor.

Nisan 1945'te, Müttefik kuvvetler Arnhem'i özgürleştirmeye çok yaklaşmıştı, bu yüzden askerler sözde çılgınca ganimetleri Ommeren yakınlarına gömdüler. Hollanda devleti , çalınan nesneleri ortaya çıkarmak için savaştan sonra eski bir Nazi askerini bile Hollanda'ya geri getirdi, ancak bunlar asla bulunamadı.

Ulusal Arşivlerden Annet Waalkens, hazineler için Omroep Gelderland'a "Birkaç milyon değerinde," dedi.

Tarihçi Joost Rosendaal, "Elbette hayal gücünü harekete geçiriyor," dedi ve ekledi: . "Pek olası değil. Ama yine de bu kadar spesifik bir haritanın olması özel bir şey." 

nazi-hazine-haritası

Değerli nesnelerin hala orada olduğuna dair bir kesinlik olmasa da, amatör hazine avcılarıbölgeye akın etti ve ganimeti bulmak için hiç vakit kaybetmedi. 

Durum köy için o kadar bunaltıcı hale geldi ki, Buren Belediyesi, insanların izinleri olmadan metal dedektörleri kullanarak hazine kazmasına izin verilmediğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Ayrıca, tüm arkeolojik keşiflerin beyan edilmesi gerekiyor, böylece insanların hazineyi kendilerinin almasına izin verilmeyecek. 

Hollanda, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da Alman işgali altına giren birçok ülkeden biriydi. Bu topraklara uygulanan sefaletin bir parçası olarak Naziler, savaşı finanse etmeye yardımcı olmak için kurbanlarının zenginliklerini yağmalama politikası izlediler. Altın, gümüş ve para sık sık yağmalandı, ancak aynı zamanda güzel sanatlar, seramikler, kitaplar ve dini hazineler gibi kültürel öneme sahip nesneleri çaldıkları da biliniyordu.

Sözde "Nazi altını", 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana büyük ilgi gördü, çünkü çalınan nesnelerin bazıları keşfedilmemiş durumda. En gizemli hikayelerden biri, II. Dünya Savaşı'nın can çekişirken Polonya'da bir yerdeki bir tünelin içine gizlenmiş bir Nazi altın treninden veya Wałbrzych altın treninden bahseder. Bu silahlı tren vagonunun altın ve diğer değerli emanetlerle dolu olduğu söyleniyor. 

Son yıllarda, yer altı radarı Polonya'nın güneybatısındaki Walbrzych yakınlarında ümit verici bir keşif ortaya çıkardığında , Nazi altın trenine olan ilgi yeniden alevlendi. Kazılar yapılmasına rağmen sonuçta hiçbir şey bulunamadı. Birçoğu hala tren vagonunun bir gün ortaya çıkacağını umuyor, ancak diğerleri hikayenin savaş zamanı söylentisi ve şehir folklorundan başka bir şey olmadığına inanmaya başlıyor.

Editör: Burak Karahan