ICON uzay aracı, sekiz gün boyunca temas kesildikten sonra uzay aracını yeniden çalıştıracak veya sıfırlayacak yerleşik bir komut kaybı zamanlayıcısı ile donatıldığı belirtiliyor. Ancak güç döngüsü 5 Aralık'ta tamamlandıktan sonra, ekip hala uzay aracından bir bağlantı sinyali alamadı. Kayıp üzerine, ekip hala bir bağlantı kurmak için bir yol arıyor.

nasa icon-1

Dinozorlardan bile önce yaşamış bir sürüngene ait fosilleşmiş deri parçası bulundu! Dinozorlardan bile önce yaşamış bir sürüngene ait fosilleşmiş deri parçası bulundu!

ICON'un sağlam olduğu doğrulandı

Son paylaşılan bilgilere göre, Savunma Bakanlığı Uzay Gözetleme Ağı ile birlikte çalışan ekip, ICON'un sağlam kaldığını doğruladı.

ICON ekibi sorunu gidermek için çalışıyor ve iletişim kaybının nedenini aviyonik veya radyo frekansı iletişim alt sistemlerindeki sorunlarıyla alakalı olduğunu söyledi. Ekip şu anda uzay aracının durumunu belirleyemiyor ve bağlantı sinyalinin olmaması, büyük bir sistem arızasının göstergesi olabilir. ICON uzay aracı, 10 Ekim 2019'da piyasaya sürüldü ve iki yıllık ana görev bilimi hedeflerini Aralık 2021'de tamamladı. O zamandan beri genişletilmiş görev statüsünde çalışmaya devam ediyordu, ta ki bağlantısı kaybedilene kadar...

nasa icon-3

NASA, ICON ile Dünya atmosferinin sınırlarını inceliyordu

İyonosferik Bağlantı Kaşifi (Ionospheric Connection Explorer/ICON), uzayın sınır bölgelesini inceledi. Bu bölge, Dünya havası ile uzay havasının buluştuğu, atmosferimizin yükseklerindeki dinamik bölge olarak açıklanabilir.

nasa icon-2

Ayrıca rüzgarlar, Dünya'nın mevsimleri, günün ısınması ve soğuması ve güneşten gelen radyasyon patlamaları nedeniyle çok çeşitli zaman ölçeklerinde değişebilen veriler de ölçüldü. Teknolojiye giderek artan bağımlılığımız göz önüne alındığında, uzayın bu bölgesi dolaşan bazı pratik bilgiler sağlar. Mercek altına alınan bölge, radyo iletişiminin ve GPS sinyallerinin en çok seyahat ettiği alandır. ICON, uzay ortamımızın fiziğini belirlemeye yardımcı oldu ve bulguları, teknolojimiz, iletişim sistemlerimiz ve toplum üzerindeki etkilerini hafifletmenin yolunu açmada büyük yardımları dokunacak.

Editör: Enes Sapmaz