Rusya'nın devlet uzay şirketi Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu ortaklığından 2024'ten sonra ayrılmayı planladığını belirttikten sonra, Reuters'ta paylaşılan bir rapora göre, NASA'ya programda en az 2028 yılına kadar kalmayı planladığını söyledi. Roscosmos, hedef tarih olarak 2028 olan yeni bir Rus uzay istasyonunu kurup çalışır hale getirene kadar ISS'ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) dahil olmayı planlıyor.

Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor! Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor!

nasa ıss rus kozmonot (1)-1

NASA konu hakkında bilgilendirilmedi

Roscosmos, yeni atanan direktörü Yuri Borisov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ISS ortaklığından 2024'ten sonra ayrılma kararı alındığını söylediğinde kargaşaya neden oldu. Ancak, açıklama belirsizdi ve Roscosmos'un 2024'ten sonra ne zaman ayrılmayı planladığını belirtmedi, sadece Rusya'nın odağını geliştirmekte olduğu Rus Yörünge Servis İstasyonu (ROSS) adlı yeni bir uzay istasyonuna kalmayı umduğunu söyledi. Ayrıca ek olarak, bir NASA yetkilisi, ajansın Roscosmos'tan "herhangi bir resmiyet" almadığını iddia etti ve NASA yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, ajansın ISS'deki "ortaklardan hiçbirinin kararlarından haberdar edilmediğini" söyledi.

Yeni Rus uzay istasonu 2028'de inşa edilecek

Reuters'e göre ROSS istasyonu 2028'de bitene kadar Rus kozmonotların ISS'de yer almayı planladığını bildiriliyor. NASA'nın uzay operasyonlarından sorumlu yardımcı yöneticisi Kathy Lueders Çarşamba günü verdiği bir demeçte, "Hiçbir çalışma düzeyinde hiçbir şeyin değiştiğine dair herhangi bir belirti alamıyoruz" dedi. 

nasa ıss rus kozmonot (2)

NASA ve Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonundaki en büyük iki ortaktır ve her iki kuruluş da aracı işletmek ve yörüngedeyken ISS'de sürekli bir insan varlığını sürdürmekle görevlidirler. Bununla birlikte, ABD ile Rusya arasında, Ukrayna'nın işgali üzerine artan gerilim, Roscosmosortaklığının geleceği konusunda çeşitli endişelere yol açtı.

nasa ıss rus kozmonot (3)

Roscosmos'un bir tweet dizisine göre, ISS'nin Rus bölümünün uçuş direktörü Vladimir Solovyov ile ROSS planları hakkında daha fazla ayrıntı veren bir röportaj yayınladı. ROSS'un ilk başlangıcı 2028'de olmak üzere iki aşamada inşa edileceği belirtildi.

Editör: Enes Sapmaz