Bu nedenle, kuzey ve güney enlemlerde yaşayan insanlar, yaygın olarak ay ışıkları olarak bilinen çekici kuzey ve güney ışıklarının gelişmiş gösterimlerini deneyimleyebilirler.

Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi! Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi!

gunes-patlama

Güneşten gelen koronal kütle atımlarındaki (CME) artış, 25 Kasım'da yaklaşık olarak 8:59 UTC veya 2:05 IST'de Yer'de bir manyetik fırtına başlattı. Kuzey Amerika sakinlerinin ay ışıklarını gözlemleme fırsatına sahip olmaları bekleniyor. Ayrıca, EarthSky, yarın başka bir fırtına olasılığına işaret etmiştir.

Güneş lekeleri dört ayrı kategoriye ayrılmıştır - B, C, M ve X. B sınıfı flarlar nispeten küçüktür ve Yer'e tehdit oluşturmaz, C sınıfı flarlar ise gezegen üzerinde gözlemlenebilir etkilere sahip olabilir. M sınıfı flarlar daha büyüktür ve sınırlı radyo karartmalarına neden olma potansiyeline sahiptir. X sınıfı flarlar, en tehlikeli olanlar olarak, gezegen genelinde yoğun radyo karartmalarına ve yoğun radyasyon salımına yol açabilir.

Ancak, ilk rapordan sonra, flarların düştüğü düşük seviyelere, güneşin yüzeyinde şu anda 11 aktif bölge olmasına rağmen, son 24 saatte sadece dört C sınıfı flarının kaydedildiği görülüyor. Önümüzdeki 24 saatte, C sınıfı flarların %99 olasılığı, M sınıfı flarların %55 olasılığı ve X sınıfı flarların %10 olasılığı bulunmaktadır.

Son günlerde güneş aktivitesinin artmasıyla birlikte, raporlar önemli M ve X sınıfı flarların olasılığını speküle ederken, ek M sınıfı flarlarının beklenildiğini gösteriyor.

Editör: Enes Sapmaz