NASA’nın 2018 yılında Mars’a gönderdiği InSight araştırma robotu, gezegendeki Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Taşıma görevini üstleniyor. InSight, Mars’a bir sismometre yerleştirdi ve son 4 yıldır buradan gelen verileri okuyup yorumlayarak Mars’ın 3 boyutlu modellerinin çıkarılmasını sağlıyor. Ayarıca HP3 adlı bir ısı sondasını kullanarak da gezegenin iç ısı transferini ölçüyor. Bu sayede Mars’ın erken jeolojik evrimi inceleniyor.

Ancak InSight için yolun sonu gelmiş gözüküyor…

“Gücüm gerçekten düşük. Bu gönderdiğim son görüntü olabilir”

InSight’ın ana rolünün dışında, Mars yüzeyinin fotoğraflarını çekmesini sağlayan bir de kamerası var. Bununla birlikte sadece detaylı verilerle ilgilenmeyen insanlar için de harika fotoğraflar çekip bizlere sağlıyor. Hatta InSight, güneş panellerindeki titreşimler aracılığıyla Mars’taki rüzgarın sesini ilk kez duyabilmemizi de sağlamıştır. Bu sayede ilk kez başka gezegenden gelen bir rüzgar sesini duyduk. (Aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz)

Ancak uzaya gönderilen her robot gibi InSight da pille çalışıyor ve güneş panelleri kullanım ömrünün uzamasına yardımcı oluyor. Fakat InSight’ın enerjisi sona yaklaştı ve artık veda vaktimiz çok yakın.

Tabii ki bir robotun ömrünü doldurması, çalışacak olmayı bırakması bizim için rutin bir olay olması gerekiyor. Ancak NASA’daki birinin InSight'ın son günlerini antropomorfize etmek gibi bir fikri vardı. Ve bu bizi üzen sonuçlara yol açtı.

InSight robotunun ağzından yazılmış gibi atılan bir tweet, okuyan herkesi üzdü. Atılan tweet’te şu sözler yer alıyor:

“Gücüm gerçekten çok düşük. Bu nedenle bu gönderdiğim son fotoğraf olabilir. Benim için endişelenmeyin:  burada geçirdiğim zaman hem verimli hem de sakin geçti. Görev ekibimle konuşmaya devam edebilirsem, yapacağım - ama yakında buradan ayrılacağım. Benimle kaldığın için teşekkürler.”

Bakterilerin yeni bir özelliği keşfedildi: Hafıza! Bakterilerin yeni bir özelliği keşfedildi: Hafıza!

Bu üzücü tweet hepimizin gözüne biraz Mars tozu kaçmasına sebep olmuş olabilir. Umarım yakında bir gün biz de Mars'a seyahat edebiliriz. Ve oraya vardığımızda, umarım yaptığımız ilk şeylerden biri InSight'ı bulup ona sarılmak olur.