ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından paylaşılan görüntüler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Tam 10 şehrimizi etkileyen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki depremin bölgede yaşattığı yıkım, NASA ve diğer uzay kurumları tarafından uydulardan görüntülendi.

Singapur Dünya Gözlemevi Uzaktan Algılama Laboratuvarı, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ve Caltech’teki Gelişmiş Hızlı Görüntüleme ve Analiz (ARIA) ekibi, iş birliği yaparak bölgenin haritasını oluşturdu. Harita, radar sensörü taşıyan Japonya’nın ALOS-2 uydusu tarafından 8 Şubat 2023’te toplanan verilerden oluşturuldu.

turkey_alos2_2023039_oli2_2022250

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

Depremden zarar görmüş alanları belirlemek için 7 Nisan 2021 ve 6 Nisan 2022 tarihli önceki veriler ile yeni veriler karşılaştırıldı. Türkoğlu, Kahramanmaraş ve Nurdağı bölgelerinin aldığı ciddi hasar uydu görüntülerine yansıdı.

Haritadaki kırmızı pikseller, yoğun olarak hasar gören yerleri gösteriyor. Turuncu ve sarı pikseller ise sırasıyla orta ve kısmen hasarlı alanları temsil ediyor. Her piksel yaklaşık 30 metre boyutunda.

turkey_alos2_2023039_oli2_2022250_wide

NASA, hasar temsili haritasının afet müdahale ekipleri için kritik bilgiler sunduğunu ve yardım kuruluşlarının yapacağı yardımları sıraya koyması için de yardım sağlayacağını belirtti.

Bölgenin geniş haritasını görmek için buraya tıklayın.

Editör: Burak Karahan